Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Ekonomisi Beklenenden Çok Daha Hızlı Toparlanacak

Çin’in ekonomik büyüme rakamlarını değerlendiren analistler, bu yıl için tahminlerden daha keskin büyüme öngörüyor.
Çin Ekonomisi Beklenenden Çok Daha Hızlı Toparlanacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Salı günü açıklanan verilere göre Çin ekonomisi, 2022 yılında yüzde 3 oranında büyüyerek, 1976 yılından bu yana ikinci en kötü büyümeyi gerçekleştirdi. Öte yandan işsizlik ve sanayi rakamlarının iyi gelmesi, durumun çok karamsar olmadığını gösterdi.

Çin’in ekonomik verilerini değerlendiren Citi ekonomistleri, şimdi tüm gözlerin Covid sonrası yeniden açılmaya çevrildiğini söyledi. Çin, artan vakalara rağmen çok ani bir kararla birçok tedbiri, bir anda ortadan kaldırdı. Analistler bunun hızlı olmasıyla birlikte, ekonominin de aynı hızda toparlanacağını düşünüyor.

Dirençli işgücü piyasasına ve aylık verilerdeki iyimserliğe dikkat çeken analistler, hükümetin büyümeye daha fazla destek sağlamasının da olumlu etkilerine değiniyor.

JP Morgan’ın 2023 Beklentileri Pozitif

JPMorgan’ın küresel pazar stratejisti Chaoping Zhu, yeniden açılmalar nedeniyle 2023 yılında sürdürülebilir bir ekonomik toparlanma beklediğini söyledi.

Talepteki toparlanmanın hizmet ve tüketim malları sektörüne fayda sağlayacağını söyleyen Zhu, hizmet sektörünün bastırılmış talebin serbest bırakılmasından yararlanması gerektiğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Benzer şekilde güven ortamının artmasıyla birlikte tüketim malları satışlarının da yeniden yükseleceğini sözlerine ekledi.

S&P Global Market Intelligence’ın kıdemli ekonomisti Yating Xu da benzer ifadeler kullanarak tüketim talebi ve yolcu uçuş sayıları başta olmak üzere hareketliliğin başladığını söyledi. Analist, bu yıl ülke ekonomisinde keskin bir toparlanma bekliyor.

Geçen yılın son ayında ekonominin en kötü baskıları görmüş olabileceğini ifade eden Zhu, “Yüksek frekanslı göstergeler, enfeksiyon ülke çapında muhtemelen zirveye ulaştığı için ekonomik faaliyetlerin hızlı bir şekilde toparlandığına işaret ediyor.” şeklinde yorum yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.