Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Düzenleyicisi: ABD ile Yapılan Denetim Anlaşması Uygulanacak

Çin’in menkul kıymet düzenleyicisinden bir yetkili, geçtiğimiz hafta ABD ile yapılan denetim anlaşmasının uygulanacağını söyledi. Detaylar şu şekilde...
Çin Düzenleyicisi: ABD ile Yapılan Denetim Anlaşması Uygulanacak
HABER GİRİŞ

Dünyanın iki büyük süper gücü Çin ile ABD, 200 Çinli firmanın New York Borsası’ndan çıkarılmasını önlemek adına bir ön anlaşma yapmıştı. Bu anlaşma kapsamında, ABD, Çinli şirketlerin denetim belgelerini inceleme yetkisine sahip olacak.

Çin menkul kıymetler düzenleyicisinden üst düzey bir yetkili, Çin’in ABD ile geçen hafta duyurulan denetim anlaşmasını uygulayacağını ve yabancı kurumsal yatırımcılarla iletişimi güçlendireceğini söyledi.

ABD, Çinli Şirketleri Denetleyecek

Taraflar arasındaki anlaşma, ABD’li düzenleyicilerin anakara Çin ve Hong Kong’daki muhasebe firmalarını incelemesine izin verecek ve potansiyel olarak 200’den fazla Çinli şirketi ABD borsalarından çıkarmakla tehdit eden anlaşmazlığı sona erdirecek.

Pekin yönetimi daha önce, ulusal güvenlik endişelerini öne sürerek böyle bir erişim izni vermek konusunda istekli değildi.

Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu (CSRC) başkan yardımcısı Fang Xinghai, piyasaları açmak için daha fazla önlem alacağını ve Çinli firmaların offshore listelerini tek tip bir düzenleyici çerçeveye yerleştireceğini söyledi. Bu tür listeler daha önce Çinli düzenleyicilerin kapsamı dışında yer alıyordu.

GCM Yatırım Banner

Denetim Mekanizması Artırılacak

Fang ilerleyen süreçte daha güçlü ve derin açılış önlemleri uygulayacaklarını belirtti. Yetkili ayrıca, CSRC’nin, şehri daha çekici bir listeleme yeri haline getirme çabalarının bir parçası olarak, daha uygun hisse senetleri dahil ederek Çin-Hong Kong Borsa Bağlantısı planını genişletmek için Hong Kong mali düzenleyicileri ile birlikte çalışacağını söyledi.

Çin-ABD denetim anlaşmazlığının potansiyel etkisini azaltmak için ABD’de listelenmiş Çinli firmaların sayısı giderek artıyor. ABD yasalarına göre denetim kurallarına uymayan Çinli şirketlerin 2024 yılına kadar ülkenin borsalarında işlem yapması yasaklanacak.

Temmuz ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun, (SEC) e-ticaret devi Alibaba’yı borsalardan çıkarmaya hazırlandığı iddia edilmişti. Son anlaşma bu ihtimali ortadan kaldırmaya yönelik oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın