Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

SEC, Alibaba’yı ABD Borsalarından Çıkarmaya Hazırlanıyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Çinli e-ticaret devi Alibaba'yı borsalardan çıkaracağı şirketler listesine ekledi.
SEC, Alibaba’yı ABD Borsalarından Çıkarmaya Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin merkezli teknoloji ve e-ticaret şirketi Alibaba , ABD’li denetleyicilerin mali kayıtlara erişememeleri nedeniyle, ülkenin borsalarından atılmaya bir adım daha yaklaştı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, listelenmiş en büyük Çinli şirketi, Pekin’in Amerikalı yetkililerin denetçilerinin çalışmalarını incelemesine izin vermeyi reddetmesi nedeniyle ihraçla karşı karşıya kalan diğer firmalar listesine ekledi.

Sürecin ilerlemesi halinde Alibaba’nın üç yıl içerisinde borsalardan çıkarılması söz konusu olabilir.

SEC’in bu hareketi, Alibaba kurucusu Jack Ma’nın fintech kolu Ant Group Co.’nun kontrolünden vazgeçmesi ve Çin’deki kalıcı Covid riskleri dahil olmak üzere sayısız endişenin artmasına katkıda bulunuyor.

Alibaba’nın ABD’de işlem gören hisseleri düşüşlerini üçüncü haftaya da uzattı ve Kasım 2021’den bu yana en kötü ayı olan Temmuz’da yüzde 21 düştü.

Çin Hükümeti Denetleme Kabul Etmiyor

Aynı durumdaki pek çok ülke, ABD denetimin izin vererek, çalışmalarının altında yatan belgeleri inceleme izni veriyor. Çin ve Hong Kong, gizlilik yasalarını ve ulusal güvenlik endişelerini öne sürerek bunu kabul etmiyor.

Alibaba ve Kingsoft dahil olmak üzere bazı Çinli firmalar, bu hafta Hong Kong’da birincil listeler aradıklarını açıkladılar.

Geçiş, şirketlerin daha fazla Çinli yatırımcıya ulaşmasına yardımcı olurken, Washington ve Pekin’in denetim anlaşmazlıklarını çözememesi durumunda, listeden çıkarılmayla karşı karşıya kalan ABD’de listelenmiş diğer Çinli firmalar için bir yol açıyor.

Birincil listeleme, milyonlarca anakara yatırımcısının doğrudan Hong Kong’da hisse senedi satın almasına izin veren Stock Connect programına katılmanın habercisi oluyor. Bu, Çin’in e-ticaret liderinin listeden çıkarılması durumunda büyük ve yeni bir sermaye havuzunu serbest bırakıyor.

SEC’in 2021 yıllık mali tablolarının yayınlanmasının ardından, Alibaba’yı borsadan çıkarılacak firmalar listesine eklemesi küresel yatırımcıları tedirgin etti. Alibaba, düzenleyiciler bir anlaşma yapmazsa, ABD borsalarından atılan açık ara en büyük Çinli şirket olacak.

Şirket, 2014 New York halka arzından bu yana hesaplarının dünya çapında kabul görmüş muhasebe firmaları tarafından denetlendiğini ve düzenleyici standartları karşılaması gerektiğini savunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu