Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SEC, Alibaba’yı ABD Borsalarından Çıkarmaya Hazırlanıyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Çinli e-ticaret devi Alibaba'yı borsalardan çıkaracağı şirketler listesine ekledi.
SEC, Alibaba’yı ABD Borsalarından Çıkarmaya Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin merkezli teknoloji ve e-ticaret şirketi Alibaba , ABD’li denetleyicilerin mali kayıtlara erişememeleri nedeniyle, ülkenin borsalarından atılmaya bir adım daha yaklaştı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, listelenmiş en büyük Çinli şirketi, Pekin’in Amerikalı yetkililerin denetçilerinin çalışmalarını incelemesine izin vermeyi reddetmesi nedeniyle ihraçla karşı karşıya kalan diğer firmalar listesine ekledi.

Sürecin ilerlemesi halinde Alibaba’nın üç yıl içerisinde borsalardan çıkarılması söz konusu olabilir.

SEC’in bu hareketi, Alibaba kurucusu Jack Ma’nın fintech kolu Ant Group Co.’nun kontrolünden vazgeçmesi ve Çin’deki kalıcı Covid riskleri dahil olmak üzere sayısız endişenin artmasına katkıda bulunuyor.

Alibaba’nın ABD’de işlem gören hisseleri düşüşlerini üçüncü haftaya da uzattı ve Kasım 2021’den bu yana en kötü ayı olan Temmuz’da yüzde 21 düştü.

GCM Yatırım Banner

Çin Hükümeti Denetleme Kabul Etmiyor

Aynı durumdaki pek çok ülke, ABD denetimin izin vererek, çalışmalarının altında yatan belgeleri inceleme izni veriyor. Çin ve Hong Kong, gizlilik yasalarını ve ulusal güvenlik endişelerini öne sürerek bunu kabul etmiyor.

Alibaba ve Kingsoft dahil olmak üzere bazı Çinli firmalar, bu hafta Hong Kong’da birincil listeler aradıklarını açıkladılar.

Geçiş, şirketlerin daha fazla Çinli yatırımcıya ulaşmasına yardımcı olurken, Washington ve Pekin’in denetim anlaşmazlıklarını çözememesi durumunda, listeden çıkarılmayla karşı karşıya kalan ABD’de listelenmiş diğer Çinli firmalar için bir yol açıyor.

Birincil listeleme, milyonlarca anakara yatırımcısının doğrudan Hong Kong’da hisse senedi satın almasına izin veren Stock Connect programına katılmanın habercisi oluyor. Bu, Çin’in e-ticaret liderinin listeden çıkarılması durumunda büyük ve yeni bir sermaye havuzunu serbest bırakıyor.

SEC’in 2021 yıllık mali tablolarının yayınlanmasının ardından, Alibaba’yı borsadan çıkarılacak firmalar listesine eklemesi küresel yatırımcıları tedirgin etti. Alibaba, düzenleyiciler bir anlaşma yapmazsa, ABD borsalarından atılan açık ara en büyük Çinli şirket olacak.

Şirket, 2014 New York halka arzından bu yana hesaplarının dünya çapında kabul görmüş muhasebe firmaları tarafından denetlendiğini ve düzenleyici standartları karşılaması gerektiğini savunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın