Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Dışişleri’nden Barışçıl Diyalog Çağrısı

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Filistin-İsrail ilişkilerinin yeniden tesis edilmesi gerektiğini söylerken barışçıl diyalog çağrısında bulundu. Detaylar...
Çin Dışişleri’nden Barışçıl Diyalog Çağrısı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, İsrail’de akan kanı durdurmak için ateşkes çağrısında bulunurken Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile yaptığı toplantıda büyük dünya güçlerinin insani bir felaketi önlemek için yoğun bir biçimde çalışması gerektiğine dikkat çekti.

Filistin ve İsrail arasındaki silahlı çatışmanın daha kötüye gitmesini önlemenin gerekliliğine vurgu yaparken taraflar arasında barışçıl diyaloğun yeniden sağlanması gerektiğini ifade etti.

Yi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Çin ziyareti öncesinde Pekin’de Lavrov ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Yi: BM Güvenlik Konseyi Harekete Geçmeli

Lavrov’a, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin harekete geçmesi ve büyük güçlerin aktif rol oynaması gerektiğini söyleyen isim, “Ateşkesin sağlanması, iki tarafın yeniden müzakere masasına getirilmesi ve daha fazla insani felaketin önlenmesi için acil insani kanal kurulması zorunludur.” ifadesini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanı, Filistin halkının haklarını korumak adına bir yol haritası oluşturulması gerektiğine de işaret etti.

GCM Yatırım Banner

BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri olan Rusya ve Çin, çatışmanın temelindeki temel sorunun Filistinliler için adalet eksikliği olduğunun altını çizdi.

Rusya: Kapsamlı Görüş Alışverişinde Bulunuldu

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise Wang ile yapılan görüşmeye dair yapılan yazılı açıklamada, “Orta Doğu’da keskin bir şekilde kötüleşen durum da dahil olmak üzere çeşitli uluslararası ve bölgesel meseleler hakkında kapsamlı bir görüş alışverişinde bulunuldu.” ifadesini kullandı.

Bakanlık, ikili görüşmelerde Lavrov ve Wang Yi’nin Ukrayna’daki askeri çatışmayı ve bu sorunu siyasi ve diplomatik yöntemlerle çözme çabalarını da ele aldığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.