Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin, Çocuk Yetiştirme Maliyeti En Yüksek İkinci Ülke Oldu

YuWa Nüfus Araştırmaları Enstitüsü'nün yayımladığı rapora göre Çin, çocuk yetiştirme maliyetinin milli gelire oranla en yüksek ikinci ülke oldu. İşte detaylar;
Çin, Çocuk Yetiştirme Maliyeti En Yüksek İkinci Ülke Oldu
HABER GİRİŞ

Merkezi Güney Asya’nın bir ülkesi olan Nepal’de bulunan YuWa Nüfus Araştırmaları Enstitüsü tarafından Çin’in kişi başına milli gelire kıyasla çocuk yetiştirme maliyet raporu açıklandı. Çin, kişi başına milli gelire kıyasla çocuk yetiştirme maliyeti en yüksek ikinci ülke oldu.

Çin’de bir çocuğu doğumundan 18 yaşına kadar yetiştirmenin ortalama maliyeti kişi başına milli gelirin 6,9 katına ulaştığı bildirildi. Çocuk yetiştirme maliyetinin kişi başına milli gelire oranı en yüksek ülke olan Güney Kore’de ise bu oranın 7,79 kat olduğu görüldü.

Güney Kore’yi takip eden Çin’deki çocuk yetiştirme maliyetinin, maliyetin gelire oranı 3,64 olduğu Almanya’dan 2 kat, 2,08 olduğu Avustralya’dan ve 2,24 olduğu Fransa’nın 3 kat fazla olduğu paylaşıldı.

Çin’de Bir Çocuğu 22 Yaşına Kadar Yetiştirmenin Maliyeti 90 Bin Dolar

Anaolu Ajansı’nın haberine göre Çin’de, 18 yaşına kadar çocuk yetiştirmenin maliyeti 485 bin yuan (yaklaşık 70 bin dolar), üniversite mezuniyetine kadar (22 yaş) çocuk yetiştirmenin maliyeti ise 627 bin yuan (yaklaşık 90 bin dolar) olarak hesaplandı.

Kentler ve kırsal bölgelerde çocuk yetiştirilme maliyetlerinin arasındaki uçuruma dikkat çekilen raporda, kentlerdeki maliyetin iki katını aştığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

YuWa Nüfus Araştırmaları Enstitüsü’nün raporuna göre çocuk yetiştirme maliyeti ülkenin en büyük şehirleri Şanghay’da 1 milyon 26 bin yuana (yaklaşık 150 bin dolar), Pekin’de 969 bin yuana (yaklaşık 140 bin dolar) yükseldi.

Dağlık ve uzak kırsal alanların yoğun olduğu Tibet Özerk Bölgesi’nde ise söz konusu maliyet 293 bin yuana (yaklaşık 42 bin 390 dolar) kadar geriledi.

Maliyetin Yüksek Olduğu Bölgelerde Doğum Oranı Düşük

Çocuk yetiştirme maliyetlerinin yüksek olduğu ülkelerde doğum oranındaki düşüklüğe işaret edildi. Nakit ile veri yardımları gibi maliyetlerin azaltılmasına yönelik tedbirlerin yanı sıra anaokulları ve kreşlerin yaygınlaştırılması, esnek çalışma koşulları, annelik izinleri ve üreme sağlığı hizmetleri gibi destekleyici koşulların oluşturulmasının gereğine vurgu yapıldı.

AA haberinde, Çin Ulusal Sağlık ve Aile Planlama Komisyonu 2017 yılında ülke çapında gerçekleştirdiği anketi anımsattı. Ankete katılan doğum çağındaki kadınların yüzde 77,4’ünün çocuk veya daha fazla çocuk sahibi olmak istememelerine gerekçeleri ağır ekonomik yük olarak kaydedilmişti.

BM: Dünyanın En Kalabalık Ülkesi 2023’de Hindistan Olabilir

Çin nüfusu geçen sene, 1961’den bu yana ilk kez azalmıştı. Ulusal İstatistik Bürosu’nun verilerinde Çin ana karasının nüfusu 2022’de yaklaşık 850 bin kişi azalarak 1 milyar 411 milyon 800 bine düşmüştü.

Ülkede geçen sene doğum oranı isse binde 6,77’ye gerileyerek, ulusal kayıtların tutulmaya başlamasından bu yana en düşük seviyeye düşmüştü.

Birleşmiş Milletler (BM) konuya ilişkin tahminde bulunarak, Hindistan’ın 2023 yılı içinde 1,43 milyar nüfusa ulaşacağını ve dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’i geride bırakacağını öngördü.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın