Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Başbakanı’ndan Ekonomik Güç Merkezlerine Çağrı

Çin Başbakanı Keqiang, Temmuz ayı verilerinin ardından ekonomik güç merkezlerine çağrıda bulundu. Toparlanma için aciliyete dikkat çekti.
Çin Başbakanı’ndan Ekonomik Güç Merkezlerine Çağrı
HABER GİRİŞ

Çin Merkez Bankası (PBOC), son para politikası kararını dün yayımladı. Piyasaları şaşırtarak beklenmedik faiz indimi yaptı. PBOC, orta vadeli borç verme imkanı (MLF) faizini yüzde 2,85’ten 10 baz puan indirerek yüzde 2,75’e çekti.

Aynı zamanda Çin, dün birçok önemli ekonomik veri yayımladı. Temmuz’da endüstriyel kârlar ve perakende satışlar hala büyüse de ancak Haziran ayına göre yavaşladı.

Gelişmelerin ardından Çin Başbakanı Li Keqiang, değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Temmuz’da verilerde küçük dalgalanmalar olsa da ekonominin iyileşmeye devam ettiğini belirtti.

Başbakan, Çin’in ekonomisinde toplanmayı güçlendirmeye yönelik altı eyaletin yetkilileriyle toplantı gerçekleştirdi. Bu eyaletlere ekonomiyi istikrara kavuşturmak için çağrıda bulundu.

Jiangsu, Zhejiang, Shandong, Henan, Sichuan ve Guangdong eyaletleri ile gerçekleştirdiği toplantı sonrasında momentumun düşmemesi gerektiğini ve ekonomik toparlanmanın temellerini güçlendirmek için aciliyet duygusuna ihtiyaç olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Ülkenin Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’nın (GSYİH) yüzde 40’ından fazlasını oluşturan bu eyaletlerin ekonomiyi, yerel ve göçmen işçilerin istihdamını istikrara kavuşturmak için öncülük etmesini istedi. Kendi potansiyellerini kullanması gerektiğini ekledi.

Eyaletleri, mali gelirleri merkezi hükümete devretme, kemerlerini sıkma, gelir ve gider dengesini sağlama, yatırım ve tüketimi artırmanın yollarını bulmaya çağırdı. Aynı zamanda üst düzey dışa açılmaya ve yabancı yatırımın kullanımına teşvik etti.

Ekonomik Güç Merkezleri İkinci Yarıda İstihdamı İstikrara Kavuşturacak

Uluslararası İşletme ve Ekonomi Üniversitesi Çin Açık Ekonomi Çalışmaları Akademisi’nde profesör olan Li Changan, konuyla ilgili değerlendirmede bulundu. Ekonomik güç merkezlerinin ekonomik iyileşmede öncü ve önemli bir rol oynamasının amaçlandığına değindi.

Orta Çin’in Henan Eyaleti ve Güneybatı Çin’in Sichuan Eyaletinin de ikinci yarıda istihdamı istikrara kavuşturmaya çağırıldıklarını aktardı. Aynı zamanda geçim kaynaklarını sağlama gibi zorlu bir görevle yüzleşeceklerini ekledi.

Everbright Bank makroekonomik analisti Zhou Maohua, “Temmuz’daki verilerin yerel ekonominin hala toparlanma yolunda olduğunu gösteriyor. Ancak küresel belirsizlik ve ara sıra görülen Covid-19’dan dolayı zayıf iç talebin baskısı ile karşı karşıya kalıyor” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.