Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Perakende Satışlar Tahminlerin Yarısı Kadar Arttı

Çin’de bugün açıklanan verilere göre perakende satışlar ve sanayi üretimi piyasa tahminlerini karşılamadı. İşte ayrıntılar;
Çin’de Perakende Satışlar Tahminlerin Yarısı Kadar Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin piyasaları, haftanın ilk işlem gününe yoğun ekonomik verilerle giriş yaptı. Ulusal İstatistik Bürosu sanayi üretimi, perakende satışlar, işsizlik ve konut fiyatları gibi önemli raporları açıkladı. Çin’de işsizlik oranı genel nüfusta yüzde 5,4 oranında açıklandı. 16-24 yaş arası genç nüfusta ise yüzde 19,9 seviyesinde kaydedildi.

Perakende satışlar Temmuz ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7 arttı. Bu oran, yüzde 5 olan piyasa beklentisinin çok altında kaldı. Tahminlerin ancak yarısı kadar bir artış gösteren perakende satışlar, Haziran’daki yüzde 3,1’lik büyümeden de geri çekildi.

Söz konusu dönemde otomobil satışları yüzde 9,7, mücevher kategorisindeki satışlar yüzde 22,1 oranında arttı. Tüm kategorilerde perakende satışlar, Nisan’da yüzde 11,1 azalmıştı.

Sanayi Üretiminde Yıllık Yüzde 3,8’lik Artış

Sanayi üretimi Haziran’daki yüzde 3,9’luk büyümeden sonra, Temmuz’da yüzde 3,8 oranında yükseldi. Bununla birlikte yüzde 4,6’lık büyümenin çok altında kaldı.

Gayrimenkul sektöründeki durumu gösteren verilere bakıldığında, konut fiyatları Temmuz’da yüzde 0,9 geriledi. Bu oran, Haziran’daki yüzde 0,5’lik düşüşten daha geniş düzeyde oldu.

GCM Yatırım Banner

Temmuz ayında imalat yatırımlarındaki büyüme hızının ve gayrimenkul yatırımlarının yavaşladığı kaydedildi. Altyapı yatırımlarının nispeten daha iyi olduğu belirtilen raporda, Covid-19 salgınının devam etmesi nedeniyle ekonomideki toparlanmanın temellerinin henüz tam sağlanmadığına dikkat çekildi.

Çin’de gayrimenkul sektörünün bu yıl yeni bir baskı altına girdiği, birçok kişinin evlerinin inşaatı tamamlanmadığı için ipotek ödemelerini durdurduğu hatırlatıldı. Çin Merkez Bankası, gayrimenkul sektöründeki krize çözüm olması adına 1 trilyon yuan tutarında kurtarma paketi duyurmuştu.

Bu arada sabit varlık yatırımları ise Temmuz’da yüzde 5,7’lik artış göstererek, yüzde 6,2 olan piyasa beklentilerini karşılamadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın