Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin ABD’nin Uyarılarına Rağmen Tayvan ile Birlik Olacak

Çin'den ABD'ye Tayvan konusunda yeni uyarı geldi. Washington'un sözlerine rağmen Çin, anakara ile Tayvan'ın birliğini her ne pahasına olursa olsun sağlayacak...
Çin ABD’nin Uyarılarına Rağmen Tayvan ile Birlik Olacak
HABER GİRİŞ

Çin ile ABD arasındaki Tayvan gerginliği artarak devam ediyor. Çin’den bugün gelen açıklamaya göre yetkililer, anakara Çin ve Tayvan’ın birliğini her ne pahasına olursa olsun sağlamayı amaçlıyor.

Aktarılan bilgilere göre Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugün Pekin’in Washington’un Tayvan ve anakara Çin’in zorla yeniden birleştirilmesinin kabul edilemezliği konusundaki son açıklamasını nasıl değerlendirdiğine ilişkin soruya yanıtında birlik vurgusu yaptı.

Tayvan sorununun Çin iç politikasının bir numaralı meselesi olduğunu belirterek; “Çin birlik olmalıdır ve kesinlikle olacaktır, Tayvan ile barışçıl bir birleşme için azami önlemleri almaya hazırız” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ayrıca, daha önce Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun Washington’un Çin’in içişlerine müdahalesinin kabul edilemezliği konusundaki kararlı duruşunu koruduğunu yineledi.

Çinli yetkililerin Tayvanlı ayrılıkçıların anakara Çin’den ayrılma girişimlerini ciddi şekilde engelleme niyetinde olduklarını vurguladı. ABD’nin Tayvan konusunda “Tek Çin” ilkesine uyması gerektiğini belirterek şöyle dedi:

GCM Yatırım Banner

“Amerika Birleşik Devletleri, Tayvan ile resmi temasları sürdürmeyi bırakmak ve onlarla ortak askeri tatbikatlar yapmayı reddetmek ve Taipei’ye silah satışını durdurmakla yükümlüdür.”

Pekin’in Washington’dan ikili anlaşmalar kapsamındaki yükümlülüklerine uymasını talep ettiğini ekledi. Ancak ABD Başkanlık Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın daha önce söylediği gibi, ABD yetkilileri Tayvan ve anakara Çin’in zorla yeniden birleşmesini önlemek için her şeyi yapacak.

ABD, 1979’da Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kopardı ve Çin ile kurdu. Rus haber ajansındaki bilgilere göre Washington, Tek Çin politikasını kabul ederken, ada ile temaslarını sürdürmeye ve ona silah tedarik etmeye devam ediyor.

Bu durum Tayvan’ı kendi topraklarının bir parçası olarak gören ve her türlü ayrılıkçı emellere karşı kararlı bir şekilde uyarılarını sürdüren anakara Çin’in protestolarına neden oluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın