Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin: ABD’nin Zorunlu Teknoloji Transferi İddiaları Uydurma!

Çin Komünist Partisi’nin yayın organı The People’s Daily (Halkın Günlüğü), Çin’in ABD şirketlerini hiçbir zaman teknolojiyi transfer etmeye zorlamadığını söyledi.
Çin: ABD’nin Zorunlu Teknoloji Transferi İddiaları Uydurma!
HABER GİRİŞ

Çin Komünist Partisi’nin yayın organı The People’s Daily (Halkın Günlüğü), Çin’in ABD şirketlerini hiçbir zaman teknolojiyi transfer etmeye zorlamadığını ve iddianın ABD’deki bazı kişiler tarafından Çin gelişimini bastırmak için kullanılan eski moda bir konu olduğunu söyledi.

Bugün yayınlanan makaledeki yorumlar, ABD-Çin anlaşmazlığındaki son hamle oldu. ABD’nin; “Çin firmaları piyasaya erişim karşılığında teknolojiyi devretmeye zorluyor” suçlamalarının uydurma olduğu yönündeki yorumlar, savaşın şiddetinin artacağına işaret etti.

Sonuçta ABD, Çin’in fikri mülkiyet hırsızlığı ve zorunlu teknoloji transferi endişeleriyle ilgili çok az şey yaptığını söyleyerek 200 milyar dolarlık üründeki vergileri yüzde 10’dan yüzde 15’e çıkarmıştı.

Çin ABD Hiçbir Zaman Zorunlu Teknoloji Transferi Zorlamadı Çin ise buna karşılık vereceğini duyurmuş ve 60 milyar dolarlık ABD ürününe ek vergi ilk hareket olmuştu. Aradaki gerilim karşılıklı atışmalarla devam ederken dün Çin Ticaret Bakanlığı yetkilisi, ABD’nin ticaret görüşmelerinde zorbalık ettiğini söylemişti. Sözcü Gao Feng, müzakerelerin 11. turunda açık ve yapıcı bir iletişim kurduklarını belirterek ABD’nin tek taraflı biçimde ticari anlaşmazlıkları artırmasının ve müzakerelerin aksamasına neden olmasının üzücü olduğunu söylemişti.

Bugün Halkın Günlüğü makalesinde de Çin’in ABD şirketlerini teknoloji transferine zorlamadığını ve iddianın ABD tarafından Çin gelişimini bastırmak için kullanılan demode bir tartışma olduğu yazıldı.

Çin Halkın Günlüğü ABD Zorunlu Teknoloji Transferi “ABD’nin zorunlu teknoloji transferi hakkındaki iddiası, hiç yoktan uydurulmuş olarak tanımlanabilir” diyen editör, ABD’nin iddiaları desteklemek için henüz herhangi bir kanıt sağlamadığını belirtti. Ayrıca ABD’nin gönüllü teknolojik iş birliğinden büyük ölçüde faydalandığını söyleyerek yalnızca 2016 yılında fikri mülkiyet kullanımı haklarından 7,96 milyar dolar kazandığını bildirdi.

Halkın Günlüğü’nde Washington’un kırılgan sinirlerinin Çin’in hızla büyüyen araştırma ve geliştirme yeteneklerinden kaynaklandığı da dile getirildi. Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında artan gerilim giderek daha sert bir çıkmaza doğru ilerlerken anlaşmazlık yatırımcıları ve küresel piyasaları sarsamaya devam ediyor. ABD müzakerelerin yakında kaldığı yerden devam edeceğini söylese de Çin’in henüz kesin bir tarih belirlememesi ve Washington’un yeni bir müzakere turunda samimiyet göstermesi gerektiğini açıklaması, durumu endişe verici kılıyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.