Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin, ABD için ‘Yalan İmparatorluğu’ Yakıştırması Yaptı

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından ortaya atılan son rapora tepki gösterdi. Detaylar haberde...
Çin, ABD için ‘Yalan İmparatorluğu’ Yakıştırması Yaptı

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin gerçek bir “yalan imparatorluğu” olduğunu söyledi. Bakanlık, Pekin’i bilgi manipülasyonu çabalarına her yıl milyarlarca dolar akıtmakla suçlayan ABD Dışişleri Bakanlığı raporuna sert tepki gösterdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yakın tarihli bir raporunda, Çin’in sansür, veri toplama ve yabancı haber kaynaklarını gizli satın alma yoluyla küresel medyayı manipüle ettiğini öne sürdü.

Kongrenin yetkisi altında devlet bilgilerinin manipülasyonunu detaylandırmak üzere hazırlanan rapora göre, kampanyaya ayrılan benzeri görülmemiş kaynaklara rağmen Pekin, demokratik ülkeleri hedef alırken yerel medya ve sivil toplumun geri itmesi nedeniyle büyük aksiliklerle karşılaştı.

Çin Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, raporun gerçekleri göz ardı ettiğini ve kendisinin yanlış bilgi olduğunu belirtti.

Bakanlık, raporu hazırlayan ABD Dışişleri Bakanlığı kurumlarının “yanlış bilgilerin kaynağı ve ‘bilişsel savaşın’ komuta noktası” olduğunu söyledi. Açıklamada, gerçeklerin, ABD’nin ‘yalan imparatorluğu’ olduğunu defalarca kanıtladığına yer verildi.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

ABD raporu, Çin’in son yıllarda hükümet kontrolündeki medyasının küresel ayak izini artırma girişimlerine ilişkin tartışmaların ortasında geldi. Pekin, küresel medya tarafından yayıldığını düşündüğü olumsuz Çin imajıyla mücadele etmeye çalışıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu