Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Otoriteleri Bir Lojistik Şirketine 870 Milyon Dolar Değerinde Manipülasyon Cezası Kesti

Çin otoriteleri, borsada manipülasyon yapan lojistik şirketine 5,5 milyar yuan (870 milyon dolar) değerinde para cezası kesti. İşte rekor ceza ile ilgili detaylar;
Çin Otoriteleri Bir Lojistik Şirketine 870 Milyon Dolar Değerinde Manipülasyon Cezası Kesti
HABER GİRİŞ

Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası’nda 3 şirketi listelenen Xiamen Beibadao Group‘a manipülasyon yaptığı gerekçesiyle rekor bir para cezası kesildi. Ülkede manipülasyon kapsamında şimdiye kadar kesilmiş en büyük para cezası olduğu belirtildi. Ayrıca Çinli menkul kıymet düzenleyicileri, Shanghai merkezli lojistik şirketini manipülatör olarak ilan etti.

Çinli yetkililer, dünyanın en büyük ikinci sermaye piyasasında yasadışı davranışları engellemek için sıkı bir kampanya yürütüyorlar.

Shenzhen Borsasi Manipülasyon Kampanyası

Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu Başkanı Liu Shiyu, 2017 yılının Şubat ayında bir açıklama yaparak tarihsel veya güncel olmasına bakılmasızın, borsada manipülatif eylemlerde bulunanlarla mücadele edeceklerini belirtmişti. Lojistik şirketinin borsada; Jiangsu Zhangjiagang Rural Commercial Bank Co., Jiangsu Jiangyin Rular Commercial Bank Co ve Goangdong Hoshion Aluminium Co. isimli 3 şirketi işlem görüyor.

Baptized Capital Başkan Yardımcısı Yin Ming ise piyasadaki düzensizlikleri engellemek için her seferinde daha büyük cezalar uygulanacağını dile getiriyor.

Çin Piyasa Düzensizliklerini Engellemeye Çalışıyor

Ming, bu sayede yapılan yasadışı eylemlerin engellenebileceğini, kampanya devam ettikçe böyle olayların daha kolay ortaya çıkacağını da söylüyor. Önceliklerinin her zaman istikrarlı bir pazar koşulu yaratmak olduğunu da ifade eden Ming, spekülatif işlemlerin de yasak olduğunu belirtiyor.

GCM Yatırım Banner
Shanghai Kompozit Endeksi volatilitesinin geçen yıla damgasını vurduğu ve 2015 – 2016 yıllarındaki aşırı dalgalanmadan biraz daha küçük olduğu da hatırlatılıyor.

Shanghai Kompozit Endeksinde Dalgalanma Büyük

CSRC’deki başkanlık görevini 2016 yılının Şubat ayında üstlenen Liu ise piyasayı sıkı bir şekilde denetlemenin ve manipülasyonu kontrol etmenin ana görevlerinden biri olduğunu dile getiriyor. Beibadao’nun 2017 yılının Mart ayından Mayıs ayına kadar 300’den fazla hesap kullanan bir ekip kurduğu ve manipülasyon yaptığı öne sürülüyor. Şirket yetkilileri telefonlara cevap vermezken, şirketin bir web sitesi de bulunmuyor.

Çin’de daha önce yaşanan iki manipülasyon olayında bir şirkete 1,17 milyar yuan, diğer şirkete ise 3,47 milyar yuan para cezası kesilmişti.

Çin Her Seferinde Daha Büyük Ceza Uyguluyor

Yani Beibadao’ya kesilen ceza, ilk milyar yuanlık ceza değil. Ayrıca Çin, manipülasyon yapan şirketleri menkul kıymetler sektöründen daimi olarak çıkartıyor ve yasaklıyor. 2017 yılının Aralık ayında Guangdong eyaletinde bulunan Foshan şehrinde, bir tüccar 15 hisse senedi manipüle ederek, 27 milyon yuan kar elde etmişti. Otoriteler ise tüccara 54 milyon yuanlık ceza kesmişlerdi. Shenzhen’de bir başka traderın hisse senedi fiyatında manipülasyon yapması nedeniyle 1 milyon yuan para cezasına uğramıştı. Son olarak Nisan ayında, eski bir borsa yetkilisi yasadışı faaliyetlerde bulunmuştu ve 251 milyon yuan ceza almıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.