Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çiğ Süte Yüzde 35 Zam Geldi: Üreticilerin Beklentisi Karşılanmadı

Ulusal Süt Konseyi, 8,5 TL olan çiğ süt tavsiye fiyatını 11,5 TL’ye artırdı. Üreticinin eline litre başına 11,5 TL geçecek. İşte detaylar;
Çiğ Süte Yüzde 35 Zam Geldi: Üreticilerin Beklentisi Karşılanmadı
HABER GİRİŞ

Türkiye’de günden güne artan maliyetler ve enflasyon rakamları süt fiyatlarını da doğrudan etkiledi. Ulusal Süt Konseyi (USK), yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütü tavsiye litre satış fiyatını 8,5 TL’den 11,5 TL’ye çıkardı. Yeni fiyatlar 1 Ağustos 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Güncellenen fiyat üreticilerin 14 – 15 TL olan beklentisinin oldukça altında kaldı. USK tarafından yapılan açıklamada soğutma, nakliye ve diğer cari giderlerin üretici tarafından karşılanması halinde bu tutarların üreticiye ilave olarak ödeneceği, baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her dizyem (0,1’lik değişim) için 17 kuruş fark uygulanacağı aktarıldı.

Çiğ süt fiyatlarında son bir yılda değişikliğe gidilmemesi, sektörden önde gelen isimlerin tepki göstermesine neden olmuştu. Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD), USK’nin son 10 aydır süt tavsiye fiyatı yayınlamamasını eleştirmişti. Dernek, fiyatların yüzde 20 kar ile 15 TL/lt olarak değiştirilmesini talep etmişti. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın