Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çiftçilerin Su Kullanım Bedelindeki İndirimin Ayrıntıları Açıklandı

2023 yılında çiftçilerin tarımsal amaçlı su kullanım bedelindeki indirimin esasları belli oldu. Detaylar geliyor...
Çiftçilerin Su Kullanım Bedelindeki İndirimin Ayrıntıları Açıklandı
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Tarımsal Sulama Amaçlı Su Kullanım Hizmet Bedelinin Desteklenmesine İlişkin Uygulama Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlandı. Daha önce yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile ile üreticilerin su kullanım hizmet bedellerinin yüzde 50 desteklenmesi kararlaştırılmıştı.

Duyuru ilk olarak Nisan ayının son haftasında, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından yapılmıştı. Düzenlenen usul ve esaslar ile destekten yararlanacak üreticilerin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olmaları ve destekleme ödemesine esas veriler ile ÇKS sistemindeki verilerin uyumlu olması şartları aranacak.

Sulama birliklerine kayıtlı üreticilerin, üretim sezonunda su kullanım hizmet bedelinin yüzde 50’sinin tamamını dönemi içerisinde ödeme takvimine uygun olarak ödemiş olması ve hizmet bedelinin yüzde 50’sinin sulama birliği hesabına aktarılmasını sağlamak için düzenlenen muvafakatname ile birliğe başvurmuş olması gerekiyor.

Sulama kooperatifine kayıtlı üreticilerin de üretim sezonunda su kullanım hizmet bedelinin tamamını dönemi içerisinde sulama kooperatiflerince ilan edilen ödeme takvimine uygun olarak ödemiş olması ve su kullanım hizmet bedelinin tamamının ödendiğine dair üretici adına düzenlenmiş belgelerle kooperatife müracaat etmiş olması şartı aranacak.

Su kullanım hizmet bedelinin geriye kalan yüzde 50’si için hazırlanan icmaller, ödenmek üzere Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık aylarının ilk haftası içinde Bakanlığa gönderilecek. Bakanlık bütçe imkanları çerçevesinde ödemeleri yapacak.

GCM Yatırım Banner

Çiftçinin peşin ödemelerinde, su kullanım hizmet bedelinin yüzde 50’si su kullanıcısı üretici tarafından sulama birliğine ödenecek.

Sulama birliğince sonradan yapılan ölçüm çalışmalarıyla tahakkuk eden su kullanım hizmet bedelinin fazla ya da az olma durumuna göre mahsuplaşma işlemi yapılacak. Tebliğ, 1 Ocak 2023 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın