Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çiçeği Burnunda Başbakan için İstifa Çağrıları Başladı!

Geçtiğimiz ay göreve gelen Liz Truss için istifa çağrıları yapılıyor. Çağrıların ana gerekçesi ekonomik istikrarsızlık ve güvensizlik. İşte detaylar;
Çiçeği Burnunda Başbakan için İstifa Çağrıları Başladı!
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere’de Boris Johnson’ın yerine iktidara gelen Başbakan Liz Truss için tehlike çanları çalmaya başladı. Rishi Sunak’a karşı yüzde 81.326 oy almayı başaran Truss, göreve gelir gelmez kolları sıvayarak iddialı vaatlerde bulunmuştu. Ancak Truzz önderliğindeki İngiltere’de işler beklendiği gibi gitmiyor.

Geçtiğimiz günlerde, Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng görevden alınarak yerine Jeremy Hunt getirildi. Kwarteng’in 45 milyar sterlinlik vergi indirimi ve borçlanma planı, piyasalar tarafından hoş karşılanmamıştı.

İngiltere Başbakanı Liz Truss, vergi indirimi planını ve yeni ekonomik programını açıkladıktan sonra sterlin, dolar karşısında rekor düşüş göstermişti.

İstifası Talep Edildi

İngiltere Başbakanı Lizz Truss için korkutucu tablo daha da büyüyor. Muhafazakar Parti’den Crispin Blunt, Andrew Bridgen ve Jamie Wallis Pazar akşamı Başbakan Liz Truss’ın istifasını talep etti.

Blunt, Truss’ın mevcut ekonomik krizi atlatamayacağını, İngiltere’nin ve partinin daha iyisini hak ettiğini söyledi.

Wallis ise Truss’ın İngiltere’nin ekonomik güvenilirliğini baltaladığını, partiyi onarılmayacak biçimde parçaladığını aktardı.

Liz truss, iktidar olduktan sonra yaptığı iddialı açıklamalarla herkesin dikkatini çekmişti. Putin’in neden olduğu enerji kriziyle ve yüksek faturalarla başa çıkacağını vurgulamıştı. Söz konusu krizler ve riskler için cesur bir planı olduğunu söyleyen Truss’a tepkiler her geçen gün artıyor. Enflasyon, yaşam maliyetleri ve ekonomik istikrarsızlık en büyük kaygıların arasında.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu