Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Koltuk Değişikliği! Yeni Bakan Jeremy Hunt Oldu

38 gün görev yaptıktan sonra görevden alınan Kwasi Kwarteng’in görevden alınmasıyla Jeremy Hunt yeni Maliye Bakanı oldu. İşte detaylar;
İngiltere’de Koltuk Değişikliği! Yeni Bakan Jeremy Hunt Oldu
Yorum

İngiltere’de görevden alınan Kwasi Kwarteng’in yerine yeni Maliye Bakanı olarak Jeremy Hunt getirildi. Açıklama Başbakanlık ofisi 10 Numara’dan yapıldı. Jeremy Hunt, bir yıl içinde göreve gelen dördüncü Maliye Bakanı oldu. Hunt, önceki hükümetlerde Kültür Bakanı, Sağlık Bakanı ve Dışişleri Bakanı olarak görev almıştı.

Gün içinde yapılan açıklamada Kwasi Kwarteng’in görevden alındığı duyurulmuştu. İngiltere ekonomisindeki problemli gidişat, alınan kararların piyasalar tarafından hoş karşılanmaması gibi nedenlerden dolayı Kwarteng’in görevine son verildi.

İngiltere Başbakanı Lizz Truss, Maliye Bakanı olan Kwasi Kwarteng’in görevden alındığını duyurduktan sonra Kwarteng de yazdığı mektubunda görevden alındığını doğrulamıştı.

Kwarteng, İngiltere’de 38 günlük Bakanlık göreviyle 1970’den bu yana en kısa süre yapan Maliye Bakanı oldu.

Kwarteng 45 milyar sterlinlik vergi indirimine gidileceğini, bunun sonucunda ortaya çıkacak açığın borçlanarak finanse edileceğini söylemişti. Bu kararlar sonrasında sterlin/dolar 1,03 ile tarihi dibi görmüştü.

Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire, bu hamle için “İngiltere’yi felakete götürebilir.” ifadelerini kullanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu