Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CHP’li Özçağdaş: Dar Gelirli Vatandaş Barınma Sorunuyla Karşı Karşıya

Kira artışlarının vatandaşı zorladığını belirten CHP’li Özçağdaş, barınma sorunuyla karşı karşıya kalındığını dile getirdi. Detaylar haberde...
CHP’li Özçağdaş: Dar Gelirli Vatandaş Barınma Sorunuyla Karşı Karşıya
HABER GİRİŞ

Konut fiyatlarındaki fahiş artışlar ülkenin gündemindeki sorunlardan biri olmaya devam ediyor. Sektöre yönelik veriler ise gerçeği gözler önüne seriyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) son verilerine göre konut fiyatları 12 ayda yüzde 133 arttı. Bununla birlikte kira fiyatlarına da yansıyan artış vatandaşın cebini zorluyor. Konuya dair değerlendirmede bulunan CHP İstanbul Milletvekili Suat Özçağdaş, özellikle dar gelirli vatandaşın büyük sorunlarla karşı kaşıya olduğun dile getirdi.

Meclis’te düzenlediği basın toplantısında konuşan Özçağdaş,  konut kiralarının fahiş artış nedeniyle ödenemez hale geldiğini söyledi.

“Kiralar Yüzde 707 Arttı”

İstanbul’da kira fiyatlarında bu ay itibarıyla yüzde 707’lik artış gösterdiğini aktaran CHP’li Özçağdaş, 2019 yılının Mayıs ayında ortalama 1963 lira olan kiranın 15 bin 487 liraya yükseldiğini paylaştı.

Vatandaşın bir yandan gıda enflasyonu ile boğuştuğun diğer yandan da kiralarını ödeyemez hale geldiğimi söyleyen Özçağdaş, “Dar gelirli yurttaşlarımız büyük bir kira, barınma sorunuyla karşı karşıya.” dedi.

Söz konusu fahiş artışların önlenmesi adına yüzde 25’lik kira artış sınırı kararın hatırlatarak, bu durumun ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getirdiğini söyledi. Ayrıca bu yüksek fiyatlardan dolayı devlet memurlarının İstanbul’dan ve büyük şehirlerden tayinlerini isteyerek kaçmaya çalıştığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

“Barınma Sorunu Tüm Boyutlarıyla Ele Alınmalı”

CHP’li Özçağdaş, barınma sorununa yönelik Meclis Başkanlığına araştırma önergesi verdiklerini söyledi. Konunun Meclis bünyesinde tüm boyutlarıyla ele alınması gerektiğini vurguladı.

Konut fiyatları ve kiralardaki artışına yönelik sorunlar yetkililer tarafından dile getirilirken, fahiş artış gerçekleştirenlere yönelikte yaptırımlar devreye alınıyor. Adalet Bakanlığı’nın aylar öncesine duyurduğu kira artış sınırına uymayanlara yönelik hapis cezası uygulanması çalışmalarına başlandığı paylaşıldı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.