Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

CHP’li Başarır Vergi Zamlarını Eleştirdi: 85 Milyon Tepki Vermeli

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, bugünden itibaren yürürlüğe giren vergi zamları sonrası açıklamalarda bulundu.
CHP’li Başarır Vergi Zamlarını Eleştirdi: 85 Milyon Tepki Vermeli
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye güne vergi zammına ilişkin düzenlemeler ile uyanırken, CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır tepkisini dile getirdi. Başarır, 85 milyonun zamlara tepki vermesi gerektiğini belirterek, “Türkiye sahipsiz değil, sahipsiz kalmayacak. Bize oy veren vermeyen herkesin hakkını savunacağız.” diye konuştu.

Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Başarır, uygulanan zam oranlarının iğneden ipliğe her şeyi etkileyeceğine dikkat çekti. Pasaport harçlarına, tapu ve noter masraflarına yapılan zamlara atıfta bulunan Başarır, 85 milyonun sırtına yük olarak bu ek vergilerin ve zamların getirildiğini söyledi ve bunu kabul etmenin mümkün olmadığını ifade etti.

Başarır, MTV’nin 2 katına çıkması ile ilgili, tahakkuk etmiş, bir çoğu ödenmiş milyonlarca arabanın vergisinin bir kez daha alınmak istendiğini ve bunun Anayasa’ya aykırı olduğunu ileri sürdü.

CHP’li Başarır, MTV’nin bu yıl için iki kat olarak alınacak olmasının Anayasa’nın 3 ve 73. maddesine net bir şekilde aykırı olduğunu savundu. Tahakkuk etmiş bir vergi olması nedeniyle, düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne götüreceklerini söyledi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında iki önemli kaleme dair vergi oranında artışa gidildi. Katma değer vergisinde yüzde 18’lik dilim yüzde 20’ye, yüzde 8’lik dilim yüzde 10’a çıkarıldı. Diğer yandan yurt dışından getirilen cep telefonların kayıt harcı, 6,091 TL’den 20,000 TL’ye yükseltildi. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu