Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cep Telefonu Kayıt Harcının Artırılması Sınırda İzdiham Yarattı

Bugün itibarıyla yapılan vergi artırımları ile beraber yurt dışından telefon getirmek isteyen vatandaşlar, sınır kapılarına hücum etti.
Cep Telefonu Kayıt Harcının Artırılması Sınırda İzdiham Yarattı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararnameye göre, yurt dışından yolcu ile beraber getirilen cep telefonlarının kayıt ücretlerinde düzenlemeye gidildi.

Düzenleme ile beraber yurt dışından getirilen telefonların kayıt ücreti 6,091 TL’den 20,000 TL’ye yükseltildi. Bu hamle sonrası özellikle Azerbaycan ve Gürcistan’a açılan sınır kapılarında yoğunluk yaşandı.

Bugün eski fiyattan kayıt yaptırmanın son günü olması nedeniyle, vatandaşlar Iğdır’dan Azerbaycan’a açılan Dilucu Sınır Kapısı’nda giriş çıkış yapmak için uzun kuyruklar oluşturdu. Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde bulunan ve Türkiye’nin Gürcistan üzerinden Kafkaslar ile Orta Asya ülkelerine açılan Sarp Sınır Kapısı’nda da yoğunluğa dair benzer görüntülere rastlandı.

Sınır kapılarındaki yoğunluk gün boyu devam ederken, gece saat 00.00 itibarıyla yurt dışı kayıt ücretinde yeni tarife ile işlem yapılacak. Bugün kayıt işlemini gerçekleştiremeyenler, yarından itibaren 14,000 TL daha fazla ödeme yapmak durumunda kalacak.

Bu yıl içerisinde cep telefonları için IMEI kayıt ücreti 2.732 TL’den 6.091 TL’ye çıkarılmıştı. Yapılan zamlar bununla da sınırlı kalmadı. Resmi Gazete’de yayımlanan bir diğer Cumhurbaşkanlığı kararına göre katma değer vergisi oranında artış gerçekleştirildi.

GCM Yatırım Banner

Düzenleme ile yüzde 18’lik vergi dilimi yüzde 20’ye, yüzde 8’lik dilim ise yüzde 10’a çıkarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.