Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CHP: Enkazların Dönüşümünden Gelen Para Depremzedelere Verilsin

Enkaz kaldırma çalışmaları sürerken, ana muhalefet partisinden dikkat çeken bir çıkış geldi. CHP, geri dönüşümden elde edilen gelirin depremzedelere verilmesi çağrısını yaptı.
CHP: Enkazların Dönüşümünden Gelen Para Depremzedelere Verilsin
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un enkaz kaldırma çalışmalarının ardından ortaya çıkan molozu geri dönüşüme alacaklarını açıklamasının ardından CHP harekete geçti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, geri dönüşümden elde edilen gelirin depremzedelerin hesabına yatırılması gerektiğine dikkat çekerek, bakanlığa çağrı yaptı.

Konuya ilişkin yazılı açıklama paylaşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın, “Depremde yıkılan ya da aldığı hasar nedeniyle yıkılacak binaların hak sahiplerine, 166 milyar lira tutarında hesaplanan geri dönüşüm değeri adaletli şekilde verilmelidir” diye öneride bulundu.

166 Milyar Lira Geri Dönüşüm Değeri Verilmeli

Akın, Türkiye Resmi Taahhüt Müteahhitler İşveren Sendikasının (TÜRKİNŞA) verilerine atıf yaparak, 11 ilde büyük yıkım yaratan depremin ardından yıkılın ya da yıkılacak halde olan yapıların oluşturacağı milyonlarca tonluk enkazın hafriyat atığı olarak değerlendirilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

TÜRKİNŞA verilerine göre deprem bölgesinde yaklaşık 176 bin binanın daha yıkılmayı beklediğini söyleyerek, ekonomik değeri olan hurda ve materyallerin ayrıştırılıp geri dönüşüme tâbi olacağını ekledi.

Sadece 176 bin bina özelinde konu ele alındığında, dönüşüm değeri olan materyallerin ve yüz binlerce ton demirin söz konusu olduğunun altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Bahsi geçen materyalleri açarak; minimum 2 ton alüminyum, 4 ton kereste, 15 ton PVC ve 400 kilo bakırdan söz edilebileceğine dikkat çekti.

“Geri dönüşümden ortaya çıkacak gelir, depremzede vatandaşlarımızın hakkıdır” diyerek, söz konusu binalar için hak sahiplerine 166 milyar lira geri dönüşüm değeri verilmesi gerektiğini savundu.

CHP’li Akın ayrıca geri dönüşüme dair hazırlanan planın 2 ay içerisinde tamamlanacağını, içeriğin kamuoyuyla şeffaf şekilde paylaşılması gerektiğini söyledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.