Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Depremin Yarattığı Enkaz Erciyes Dağı Büyüklüğünde

Asrın felaketi olarak adlandırılan depremin enkazının büyüklüğünün 230 milyon ton olduğunu belirten Atık yönetim uzmanı Ali Rıza Öner, atıkların bertarafı için ABD, Çin ve Meksika’da daha önce izlenen yol haritasının incelendiğini söyledi.
Depremin Yarattığı Enkaz Erciyes Dağı Büyüklüğünde
HABER GİRİŞ

Türkiye’de Maraş merkezli gerçekleşen depremde büyük bir yıkıntıya neden oldu. Depremden etkilenen illerde bazılarında arama-kurtarma çalışmaları devam ederken bazılarında ise enkaz kaldırma çalışmaları başladı. Binlerce ev yıkılırken Çevre Bakanlığı yetkilileri ve atık yönetimi uzmanları deprem bölgesinde enkaz bertaraf planlarını başlattı.

Milliyet Gazetesi’nde yer alan haberde Atık yönetim uzmanı Ali Rıza Öner’in değerlendirmesine yer verildi. Öner, enkazların ve evsel atıkların bertarafı için ABD, Çin ve Meksika’da daha önce yaşanan büyük depremlerin ardından izlenen yol haritasının incelendiğini söyledi.

Enkaz Erciyes Dağı Büyüklüğünde

Depremin neden olduğu büyük yıkıntının yarattığı enkaz hakkında konuşan Öner, ev içindeki eşyalar ve diğer donatılar da hesaba katılınca en iyimser tahminle 115 milyon metreküp evsel enkaz söz konusu olduğunu kaydetti. Buna sanayi ve işyerlerinden kaynaklanan enkazın dahil olmadığını bildirdi.

230 milyon ton enkazın söz konusu olduğunu belirterek bunun Erciyes Dağı büyüklüğünde olduğunu aktardı. Bu enkazın ise her birinin 20 tondan 11 milyon 500 bin kamyonla taşınması gerektiğini söyledi.

“Salgın Hastalık Riski Had Safhada”

Enkazlarda organik maddelerin olduğunu belirterek insan sağlığına olan etkisine yönelik konuşan Öner, çoğalan bakteri ve virüs gibi hastalık yapıcılar-patojenler, salgın hastalık riskini had safhaya çıkaracağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında afet atıklarının içinde yer alan asbest gibi kimyasalların su ve hava kalitesini bozacağını bildirdi. Bunlardan dolayı geri dönüşüm ve enkazın bertarafı için hızla tesislerin kurulması gerektiğini aktardı.

Bu enkaz bertarafının 3 aşamada yapılacağını kaydeden Öner, ilk önce enkazın kentlerin dışındaki geçici depolama alanlarına hızla taşınması gerektiğini söyledi. İkinci aşamada ayrıştırma sürecinin olacağını ve son olarak kalıcı bertaraf tesislerinde atıkların geri dönüşümünün sağlanacağını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.