Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kurum Açıkladı: Evler Bir Yıl Geçmeden Teslim Edilecek

Bakan Kurum, deprem sonrası yeniden inşa sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Evlerin teslim süresi ve kira yardım miktarının değiştiğini duyurdu.
Kurum Açıkladı: Evler Bir Yıl Geçmeden Teslim Edilecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Adıyaman’da bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, deprem sonrası alınan kararları açıklayarak, yeniden inşa sürecini anlattı. Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası programında konuşan Kurum, depremden etkilenen 11 ildeki hasar tespit çalışmalarının bugün itibarıyla yüzde 80 tamamlandığını söyledi.

Hafta başında Hatay’ın Defne ve Samandağ ilçelerinde yeniden meydana gelen depremlerin ardından o bölgelerdeki hasar tespit incelemelerinin tekrar yapılacağını kaydetti.

Kurum, yıkılan binalar arasında deprem yönetmeliği öncesi inşa edilenlerin büyük çoğunlukla enkaza dönüştüğünü belirterek, “1999 öncesi yapılan, mühendislik hizmeti almamış, denetime tabi olmamış yapıların yüzde 98’inin yıkıldığını görüyoruz” dedi.

Kira Yardımı 2 Binden 3 Bine Çıkarıldı

Bakan Kurum konuşmasında, depremzedelere yapılan kira yardımlarındaki değişikliği paylaşarak, “Ev sahiplerine 5 bin lira kira yardımı yapılacak. Sayın Cumhurbaşkanımız kiracılara yapılacak kira yardımının da 2 bin liradan 3 bin liraya çıkarılması talimatını verdi” dedi.

6 Şubat’ta yaşanan depremlerden 16 gün sonra yeniden inşa edilecek binalar için vatandaşlardan imzaların alındığını ekledi.

6 Ay Sonra Evler Teslim Edilecek

Yeni inşa edilecek konutlarda kat sayısında sınırlamaya gidileceğini belirterek, “Kat kısıtlaması getireceğiz, dükkanları mümkün olduğunca bina altına koymayacağız, bina yanına koyacağız” diye konuştu.

Bakan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın depremzedelere bir yıl içerisinde evlerini geri verme sözüne açıklık getirerek, “1 yıl diyoruz ama önceki depremlerde 6 ay sonra teslim etmeye başladık. Burada da aynısını yapacağız, 6 ay sonra etap etap projelerimizi teslim edeceğiz” dedi. İnşa edilecek evlerin planına ilişkin şöyle açıklama yaptı:

“Net 93 metrekare olan 3 artı 1 köy konutlarımızı vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda yapacağız. Yöresel mimariye uygun, zemin artı 3-4 katı geçmeyecek. Şehrin ihtiyaçlarına göre 105 metrekare brüt, 85 metrekare net, 3 artı 1 daireler yapacağız. 1 milyon 180 bin konutumuz nasıl dimdik ayaktaysa, yeni yapılacak konutlarımızı da bu anlayışla, hassasiyetle yapıyoruz.”

Deprem Bölgesinden Sonra Sıra Marmara Bölgesine Gelecek

Depremin vurduğu 11 ildeki çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz Marmara Bölgesi’ne odaklanacaklarını belirten Kurum, depreme dayanıklı evlere yönelik oluşan aynı kararlılığın orada da gerçekleşeceğini söyledi.

Bakan, “İstanbul’da dönüşmesi gereken her yerde devletimizin tüm imkanlarıyla dönüşüm sürecini daha da artırarak devam edeceğiz” diye ifade kullandı.

Enkaz kaldırma çalışmalarının çevre sorunu yaratacağına yönelik endişeleri gidermek için “Depremin ardından ortaya çıkan molozu çevresel tüm tedbirleri alarak geri dönüşüme alacağız. Dönüştürerek şehirlere zarar vermeyecek şekilde yönetmeye çalışacağız” dedi. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu