Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Chainalysis’e Göre Kripto Dolandırıcıları Ayı Piyasasına Uyum Sağlıyor

Kripto analitik firması Chainalysis tarafından yapılan son araştırma, dolandırıcıların piyasa şartlarına uyum sağladığını ortaya koyuyor.
Chainalysis’e Göre Kripto Dolandırıcıları Ayı Piyasasına Uyum Sağlıyor
HABER GİRİŞ

Kripto para yatırımcıları için en büyük risklerden birisi, dolandırıcılık faaliyetleri olmakta. Piyasanın geçen yıl boyunca büyük kayıplara maruz kalması, dolandırıcıların da gelirlerinin azalmasına neden oldu.

Blockchain analiz firması Chainalysis’in siber suçlar araştırma lideri Eric Jardine, tüketicileri etkileyen suçlara odaklanan bir kripto suçu web seminerinde, dolandırıcıların piyasa durumları değiştikçe stratejilerini nasıl değiştirdiklerine değindi.

Jardine’e göre 2022’de genel kripto dolandırıcılığı geliri düşerken, ayı piyasası bağlamında herkesin aynı şekilde davranmadı.

2022’deki Terra çöküşü, kripto yatırımcılarını yatırım konusunda şüpheci hale getirirken, dolandırıcılar, ücretsiz dolandırıcılıklar ile açgözlülüğü avlamak ve romantik dolandırıcılıklarla insanların kalpleriyle oynamak gibi başka stratejilere yöneldi.

Jardin, dolandırıcılar tarafında bir adaptasyon olduğunu ve taktiklerini farklı duygusal anlamlara dayanan diğer yöntemlere kaydırabileceklerini söyledi. Verilere göre yatırım dolandırıcılıkları etkisini kaybediyor ve yerini farklı yöntemler izliyor. Bunun piysasadaki şartlara göre değiştiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Siber suç uzmanı, ilgili yöntemlerin yanı sıra, çok düzeyli bir pazarlama dolandırıcılığının, tüm faaliyetlerin 1.3 milyar dolar ile yüzde 22’sine karşılık geldiğini söyledi. Kripto piyasası Kasım 2021’de 3 trilyon dolara çıkarak tarihi zirvesine ulaştı ve sonrasında bunu derin düşüşler takip etti.

Yüksek enflasyon ve sıkılaşan faiz politikaları ile beraber, kripto piyasasının toplam değeri 800 milyar dolar seviyelerine kadar geriledi. Marketin değeri an itibarıyla 1.15 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.