Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

CFTC, ABD’nin Dev Bankalarına 50 Milyon Dolar Ceza Verdi

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, raporlama hataları nedeniyle Goldman Sachs, Bank of America ve JPMorgan'a yaptırım uyguladı.
CFTC, ABD’nin Dev Bankalarına 50 Milyon Dolar Ceza Verdi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Goldman Sachs, Bank of America ve JPMorgan’a uzlaşma için toplam 50 milyon doların üzerinde ödeme emri verdi. Düzenleyici kurum yaptırıma neden olarak takas raporlama başarısızlıkları ve diğer ihlallerle ilgili suçlamaların olduğunu söyledi.

CFTC, Goldman Sachs’ın geniş yelpazedeki swap bayisi faaliyetlerini özenle denetlemediği ve swap verilerinin raporlanmasıyla ilgili benzeri görülmemiş başarısızlıklar nedeniyle cezalandırıldığını söyledi.

Emir aynı zamanda Goldman Sachs’ın yazılı bir iyileştirme planı geliştirmek için adımlar atmasını ve iyileştirme planı hakkında tavsiyelerde bulunacak ve değerlendirecek bir danışman tutmasını da içeriyor.

Komisyon, JPMorgan’ın takas raporlamasıyla ilgili ihlaller nedeniyle para cezasına çarptırıldığını, Bank of America’nın ise “takas raporlamasını özenle denetlememek ve takas raporlama yükümlülüklerine uymamak” nedeniyle cezalandırıldığını ekledi.

CFTC’den yapılan açıklamada, JPMorgan, Bank of America ve Goldman Sachs’ın sırasıyla 15 milyon dolar, 8 milyon dolar ve 30 milyon dolar tutarında hukuki para cezası ödeyeceği belirtildi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

CFTC’nin uygulama birimi başkanı Ian McGinley, “Önemli raporlama başarısızlıkları devam ederken, kararlarımız, takas satıcılarının uyumluluğu önceliklendirme ve gelecekteki başarısızlıkları caydırmaya çalışma konusundaki devam eden başarısızlıklarının ciddiyetini yansıtacaktır” açıklamasında bulundu.

Komisyon, emrinin üç bankanın her birinin düzenleyici kurumlarla önemli işbirliği yaptığını kabul ettiğini ve iş birliğinin sivil para cezalarının azaltılmasıyla sonuçlandığını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.