Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cevdet Yılmaz Enflasyonda Düşüş için 2024 Ortalarını İşaret Etti

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TESK Başkanlar Kurulu Toplantısı"nın açılışında açıklamalarda bulundu.
Cevdet Yılmaz Enflasyonda Düşüş için 2024 Ortalarını İşaret Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanlar Kurulu Toplantısı’nın açılışında konuştu. Yılmaz, TCMB rezervlerindeki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu ve 22 Eylül itibarıyla brüt rezervin 125,5 milyar dolar seviyesine ulaştığını söyledi.

Geride kalan 3-3,5 aylık dönemde 27 milyar dolar rezerv artışı gerçekleşmiş olduğuna vurgu yapan Yılmaz, “Bu da bünyemizi risklere karşı güçlendiren, Türkiye’nin geleceğe daha sağlam şekilde yürümesini sağlayacak bir rakam” açıklamasında bulundu.

‘Türkiye Dünya Ortalamasının Üzerinde Büyüdü’

Küresel düzeydeki enerji, gıda, iklim değişikliği ve jeopolitik gerilimlerden kaynaklı sorunlara dikkati çeken Yılmaz, birçok ülkede enflasyon oranlarının, önlemlere rağmen yüksek seviyelerde olduğunu ifade etti.

Küresel büyümedeki zayıf seyrin sürdüğünün altını çizen Yılmaz, son 3 senede dünya ekonomisinin yıllık ortalama büyüme hızının yüzde 2 seviyelerine kadar düştüğünü hatırlattı.

Son 20 yılda dünya yıllık ortalamada 3,6 büyürken, Türkiye’nin yıllık ortalama 5,5 büyüdüğüni belirten Yılmaz, “Neredeyse dünyanın 3 misli bir ortalamayla ekonomimizi büyüttük. Bu Türkiye’nin, 85 milyonun başarısıdır.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Yılmaz gelecek 3 yılda dünya ekonomisinin, ortalamanın altında, yüzde 3 civarında büyümesini beklediklerini, Türkiye’nin Orta Vadeli Program’da belirttiği üzere yüzde 4,5 olarak büyüyeceğini tahmin ettiklerini ve bu rakamın dünya ortalamasının 1,5 puan üzerinde olduğunu söyledi.

Yılmaz: Enflasyonda Yükseliş Geçici

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, enflasyonda şu an için geçici bir yükseliş olduğunu, yatırım, istihdam, üretim ve ihracat ile hem enflasyonun hem faizlerin gerilediği bir ortamı hep birlikte göreceklerini söyledi.

Enflasyondaki yükselişin bir süre sonra yerini düşüşe bırakacağını önce aylık sonra da yıllık düşüşleri göreceklerini ifade etti.

Yılmaz, yıllık bazda enflasyondaki önemli düşüşlerin 2024 yılının ortalarından itibaren başlayacağını ve 2026’da tek haneli rakamları göreceklerini sözlerine ekledi.

‘Esnafa 132 Milyar Lira Kredi Kullandırdık’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sadece bu yıl içinde esnaf ve sanatkara 132 milyar lira kredi kullandırdıklarını söyledi.

Kredi ve kefalet kooperatiflerine olan gecikmiş borçların faizlerinin silinmesi anapara ödemelerinin de ertelemesi imkanı getirdiklerini vurgulayan Yılmaz, “Kazancı basit usulde tespit edilen mükelleflerin, yani pek çoğu esnaf ve sanatkarlardan oluşan kesimin, ticari kazançlarının gelir vergisinden istisna edilmesini sağladık” açıklamasında bulundu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın