Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cevdet Yılmaz Emekli Maaşları için Temmuz Ayına Dikkat Çekti

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Temmuz ayında yıllık artış oranlarının tüm emekli kesimler için çok daha yüksek oranlara çıkmış olacağını belirtti. Detaylar;
Cevdet Yılmaz Emekli Maaşları için Temmuz Ayına Dikkat Çekti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı’nın ardından duyurmuş olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulacak ilave artışların, emekliler için hayırlı olmasını diledi.

SSK ve Bağ-Kur emeklisi maaşlarına yüzde 5 ek artış yapacaklarını duyuran Erdoğan, böylece Ocak 2024 maaş artış oranının yüzde 42,6 seviyesine çıktığını açıklamıştı.

Bunu anımsatan Yılmaz, sosyal medya platformu X hesabından yaptığı paylaşımda, ek artışın sadece yılın ilk 6 ayı için olduğunu, 6 aylık artış oranlarının dahi yıllık beklenen enflasyonun üzerinde olduğunu belirtti.

Temmuz ayında yapılacak yıllık artış oranlarının tüm emekli kesimler için denkleşmiş ve çok daha yüksek oranlara çıkmış olacağını ifade etti.

Cevdet Yılmaz Emeklilerle İlgili Tweet
Kaynak: X / @_cevdetyilmaz

Kahramanmaraş merkezli depremlerle ülke tarihinin en büyük afetinin yaralarının sarılmaya çalışıldığı, EYT uygulamasının hayata geçirildiği, jeopolitik risklerle karşı karşıya kalındığı ve enflasyon ile kararlı bir mücadelenin yürütüldüğü bu dönemde devletin, tüm imkanlarıyla emeklinin yanında olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Ülke ekonomisindeki istikralı büyümenin sürmesiyle toplumun her kesimi gibi emekliler için de daha fazla ve kalıcı refah artışı sağlanacağının altını çizdi.

Açıklamasının devamında, tüm SSK ve Bağ-Kur emeklileri için ilave 5 puan ile birlikte ilk altı ay artış oranının yüzde 42,6 olacağını, bu orana rağmen aylığı 10 bin TL’nin altında kalan emeklilerin aylıklarının yasal düzenleme ile 10 bine çıkarılacağını kaydetti.

Böylece kök maaş düşüklüğü nedeniyle artış almayan emeklinin olmayacağını sözlerine ekledi.

Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasındaki açıklamasında emekli maaşı alt sınırını 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkardıklarını söylerken memur, SSK ve Bağ-Kur ayrımı yapmadan tüm emeklilerin yıllık maaş artış oranlarının 2024 Temmuz döneminde eşitleneceğini belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.