Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cevdet Yılmaz Açıkladı: Vergi Artışlarının Devamı Gelecek mi?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, vergi artışlarının neden yapıldığını ve devam edip etmeyeceğini açıkladı. İşte detaylar;
Cevdet Yılmaz Açıkladı: Vergi Artışlarının Devamı Gelecek mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’de son haftalarda oldukça ciddi tepkilere ve eleştirilere yol açan vergi artışlarının devam edip etmeyeceği merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ardı arkası gelmeyen zamların üzerine uygulanan vergi artışlarının neden yapıldığını açıkladı.

Yılmaz, Türkiye’yi yasa boğan deprem felaketlerinin vergi artışlarındaki ana unsur olduğunu belirtti. Enflasyonist etkilerin hem giderleri hem de gelirleri yükselttiğini, kamunun son dönemde enerji fiyatlarını sübvanse ettiğini aktardı.

Kamuda giderlerin artarken gelirlerin de artması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, birkaç yıl içinde bu artışları yapıp bitireceklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir tasarruf genelgesi olduğunu, bu ay sonuna kadar ilave tasarruf tedbirlerinin istendiğini paylaştı.

“İlave Vergiyi Tartışma Durumu Yok”

Yılmaz, bütçede dengelerin kurulduğunu, kurumlar vergisini 5 puan, ihracatçılar için 1 puan yükselttiğini anımsattı.

İlave bir vergiyi yıl sonuna kadar tartışma durumu olmadığını ifade etti ve bütçe kapsamında alınması gereken tedbirleri 2023 için aldıklarını savundu.

GCM Yatırım Banner

“Yapmamız Gereken Reformlar Var”

Para politikasında yapılması gereken reformların olduğunu belirten Yılmaz, Türkiye’nin kalkınmakta olan bir ülke olduğunu ve yatırımları sürdürmesi gerektiğini söyledi.

Kurlardaki yükselişin enflasyonist bir etki yaptığını, beklentileri güncellediklerini aktardı ve enflasyonla mücadeleyi kararlı bir şekilde devam ettireceklerini vurguladı.

Döviz Kurları Hakkında Açıklama

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, enflasyonun arttığı ortamda kurun artmadığını, TL’nin değer kazandığını ifade etti.

Bugün gelinen noktada reel kurun enflasyonun etkisini ortaya koyduğu bir dönem olduğunu, gelecek süreçte böyle bir hareketlenmenin beklenmediğini dile getirdi. Sonraki süreçte arz talep dengesi içerisinde devam edileceğini, alınan tedbirlerin kuru daha istikrarlı bir zemine oturtacağını kaydetti.

BAE ile Yapılan Anlaşmaların Kapsamı Ne?

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile yapılan anlaşma çerçevesinde ihracat finansmanı için 3 milyar, deprem finansmanı için 8,5 milyar dolar geleceğini duyurdu.

Hazinenin gerekli görüşmeleri yürüttüğünü, Suudi Arabistan ile tarihin en yüksek savunma sanayii anlaşmasının gerçekleştirildiğini paylaştı. Enerji fiyatlarının yükseldiğine işaret eden Yılmaz, körfez ülkelerinde ciddi bir kaynak oluştuğunu söyledi. Bu kaynakların değerlendirileceğini, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu döviz girişi ve doğrudan yatırım konusunda avantajın sağlanacağını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.