Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çernobil Faciasının 36. Yılında Korkutan Uyarı: Seviyeler Anormal!

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Rafael Grossi, Çernobil nükleer felaket bölgesindeki radyasyon seviyesinin anormal olduğu konusunda uyardı. Detaylar altta;
Çernobil Faciasının 36. Yılında Korkutan Uyarı: Seviyeler Anormal!
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ilk günlerinde Çernobil ele geçirilmiş ve bu durum tüm dünyada nükleer patlama endişelerine yol açmıştı. İlerleyen haftalarda Rusya’nın Çernobil’den çekilmiş ve endişeler kısmen yatışmıştı.

Yine de ilgili kurumlar süregelen çatışma nedeniyle Ukrayna’daki nükleer tesis üzerinde kontrollerini sürdürdü. Bugün gelen açıklama ise Çernobil’deki radyasyon seviyesinin anormal olduğunu gösterdi.

IAEA: Radyasyon Seviyesi Anormal!

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Rafael Grossi, bugün tesisi ziyareti sırasında yaptığı açıklamada Çernobil nükleer felaket bölgesindeki radyasyon seviyesinin anormal olduğunu ve Rus kuvvetlerinin bölgeyi ele geçirmesinden sonra yükseldiğini söyledi.

Geçen hafta yapılan açıklamada belirtildiği gibi Rafael Grossi, nükleer kaza tehlikesini önlemeye yardımcı olacak çabaları hızlandırmak amacıyla bir uzman heyetine başkanlık etmek için Çernobil’e gitti. Grossi’nin verdiği bilgilere göre Ukrayna’daki Çernobil tesisinde radyasyon seviyeleri felaketin yıl dönümünde anormal seviyelere ulaştı.

Rafael Grossi gazetecilere Rusya’nın bölgeyi haftalarca işgal etmesinin “çok, çok tehlikeli” olduğunu belirterek şu ifadelerle açıklamada bulundu:

GCM Yatırım Banner

“Radyasyon seviyesi anormal diyebilirim. Rus güçlerinin buraya gelmeleri ve gitmeleriyle oluşan ağır teçhizatın hareketi nedeniyle seviyelerin yükseldiği anlar oldu.”

Seviyeyi günbegün izlediklerini dile getiren Grossi’nin açıklamalarının Çernobil faciasının 36. yıl dönümünde gelmesi dikkat çekti. 26 Nisan 1986’da saat 01.24’te meydana gelen patlama, sayısız insanın hayatına mal olmuş, birçoğunun hayatında da kalıcı izler bırakmıştı.

Rus birliklerinin Çenobil’i işgali Mart ayının sonuna kadar sürdü ve küresel nükleer sızıntı korkularını artırdı. Ukraynalı yetkililer, Rus askerlerinin bölgedeki “birçok yerde” tahkimatlar kazdıktan ve zırhlı araçlarıyla toz bulutlarını karıştırdıktan sonra radyasyona maruz kalmış olabileceklerini söylediler.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.