Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IAEA Çalışmalarını Hızlandırıyor: İstikamet Çernobil!

IAEA Başkanı, nükleer bir kaza tehlikesini önleme çabalarını hızlandırmak için önümüzdeki hafta Çernobil’e gidecek. Detaylar aşağıda;
IAEA Çalışmalarını Hızlandırıyor: İstikamet Çernobil!
HABER GİRİŞ

Çernobil Nükleer Santrali, Rusya’nın Ukrayna işgalinin ilk günlerinden bu yana yeni bir patlama endişeleriyle pek çok kez gündeme geldi. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Ukrayna’daki nükleer tesislerle ilgili birçok uyarıda bulunurken bugün kurumdan yapılan açıklamada yeni bir ziyaretin yapılacağı duyuruldu.

Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde faaliyet gösteren nükleer gözlemci bugün yaptığı açıklamada, IAEA Başkanı Rafael Grossi’nin önümüzdeki hafta Ukrayna’nın Çernobil’i ziyaret edeceğini söyledi.

Rafael Grossi’nin ülkedeki çatışma sırasında nükleer kaza tehlikesini önlemeye yardımcı olacak çabaları hızlandırmak için bir uzman heyetine başkanlık edeceği bilgisi verildi.

Buna göre nükleer güvenlik ve koruma ekibi, hayati teçhizatı teslim etmek ve sahada radyolojik ve diğer değerlendirmeleri yapmak için 26 Nisan’dan itibaren Çernobil’de olacak.

“IAEA’nın Çernobil’deki varlığı, Ukrayna’yı destekleme faaliyetlerimiz için büyük önem taşıyacaktır” diyen Grossi, Ukrayna’daki Çernobil ve diğer nükleer tesislere daha fazla IAEA misyonunun ilerleyen haftalarda devam edeceğini sözlerine ekledi.

Çernobil, 31 Mart’ta geri çekilmeden önce beş hafta boyunca Rus güçlerinin elinde tutulmuş ve bu durum tüm dünyayı nükleer kaza riskine karşı tedirgin etmişti. Çatışmanın Şubat ayı sonlarında başlamasından bu yana Başkan Grossi, Ukrayna’nın nükleer tesislerinin güvenliği ve güvenliği konusunda ciddi endişelerini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Nisan başında yaptığı açıklamada Rusya’nın Çernobil’den çekilmesini doğru bir adım olarak değerlendiren Grossi, kısa süre sonra Çernobil Nükleer Santrali’nin durumu hakkında açıklama yaparak hasarın büyük olduğunu söylemişti.

O dönemde de kurumun Ukrayna desteğine yönelik taahhüdünü yineleyerek güvenliğin sağlanması için gerekenlerin yapılacağını vurgulamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın