Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IAEA: Çernobil’i Normale Döndürmek için Yapılacak Çok İş Var

Çernobil Nükleer Santrali’nin durumu hakkında açıklama yapan IAEA Başkanı Grossi, hasarın büyük olduğunu belirtti.
IAEA: Çernobil’i Normale Döndürmek için Yapılacak Çok İş Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle büyük gerilim yaratan Çernobil Nükleer Santrali hakkında yeni bir açıklamada bulundu.

Santral, Rus kuvvetleri tarafından işgal edilmiş, ardından yeniden Ukrayna’nın yönetimine geçmişti. Grossi, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Rusların Çernobil’den çekilmesini doğru bir adım olarak yorumlamıştı.

Bugün yaptığı açıklamada ise Ukrayna’nı santralde, üç hafta içinde ilk personel rotasyonunu gerçekleştirdiğini söyledi. Tesisin hasara uğradığını, analitik aletlerin çoğunun kırılmış, çalınmış veya devre dışı bırakılmış durumda olduğunu ifade etti.

Ukrayna tarafından gelen açıklamada bir bilgi ve iletişim merkezinin de tahrip edildiği, radyasyon izleme verilerinin otomatik iletiminin devre dışı bırakıldığı yönünde bilgi alındığını aktardı.

Konuşmasında, Ukraynalı yetkililerin Çernobil sahasının düzenleyici kontrolünü kademeli olarak geri yüklemesinin çok olumlu olduğunu fakat normale döndürmek için yapılacak çok iş olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

En kısa sürede radyolojik bir değerlendirme yapmak, nükleer materyalinin uzaktan güvenlik önlemleriyle izlenmesine devam etmek ve ekipmanı teslim etmek için ekiplere başkanlık edeceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın