Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IAEA: Rusların Çernobil’den Çekilmesi Doğru Bir Adım

IAEA Başkanı, Ukrayna’daki nükleer güvenliğin sağlanması için gerekli çalışmaları başlattıklarını ve şu an için risk olmadığını söyledi.
IAEA: Rusların Çernobil’den Çekilmesi Doğru Bir Adım
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen basın toplantısında konuştu. Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş nedeniyle her iki tarafla da görüştüğünü ve üçlü bir çalışma şablonu üzerinde anlaşma sağlandığını belirtti. Fakat daha sonrasında bu durumda bir değişiklik olduğunu açıkladı.

Yarı bir uzlaşı sağlandığını belirten Grossi, nasıl bir yol izleneceğine ilişkin bir liste oluşturulduğunu dile getirdi. IAEA’nın yardım sağlamaya başladığını açıkladı. Ukrayna için yapılan yardımların hem teknik danışmanlık hem de ihtiyaç duyulan ekipmanların sağlanması gibi çeşitli konuklarda olduğunu, IAEA’ya üye bazı ülkelerin de yardım etme teklifinde bulunduklarını aktardı.

Acil durum hızlı yardım mekanizması oluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Grossi, bölgeye kalabalık bir ekibin getirilmesinin riskli olacağına dikkat çekti. Söz konusu mekanizmanın gerekli olduğu durumlarda bölgeye gönderilip, sorunun acilen çözüme kavuşturulmasını içerdiğini anlattı.

Rusların Çernobil Nükleer Santrali’nden ayrıldığını, kontrolün tekrardan Ukraynalı yetkililere bırakıldığını dile getiren Grossi, “Bu adım şüphesiz doğru yönde atılmış bir adımdır. Başından itibaren nükleer tesisin kendi doğal işletmecileri tarafından işletilmesi gerektiğini, oradaki kişilerin normal şartlarda çalışması gerektiğini söylüyorduk.” dedi.

Çernobil’deki radyoaktif durum hakkında yetkililerle iletişim halinde olduklarını, ağır askeri araçların tesisin bulunduğu alanda hareket etmesinin bölgesel radyoaktif hareketliliğe neden olabileceğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.