Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IAEA Başkanı Ukrayna’da: Nükleer Kaza Riski Ele Alınacak

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Genel Direktörü, çatışmanın nükleer kazaya yol açmasını önlemek için Ukrayna’ya gitti. Detaylar haberde;
IAEA Başkanı Ukrayna’da: Nükleer Kaza Riski Ele Alınacak
Yorum

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Genel Direktörü Rafael Grossi, nükleer tesislerin güvenliğini sağlamak ve kaza riskini önlemek için acil teknik yardım sağlamak konusunda üst düzey hükümet yetkilileriyle görüşmek için Ukrayna’ya gitti.

Bugün yapılan açıklamaya göre IAEA Genel Direktörü Grossi’nin ziyaret amacı, Ukrayna’nın nükleer tesislerine acil güvenlik ve güvenlik desteği başlatmak. Bunun, IAEA uzmanlarının öncelikli tesislere gönderilmesini ve izleme ve acil durum ekipmanı dahil hayati güvenlik malzemelerinin sevkiyatını içereceği söylendi.

IAEA: Çatışma Nükleer Santraller için Benzersiz Tehlike Yaratıyor

Grossi, konuyla ilgili açıklamasında askeri çatışmanın, Ukrayna’nın nükleer santralleri ve radyoaktif madde içeren diğer tesisleri için benzeri görülmemiş tehlike oluşturduğunu belirtti.

Savaşın ilk günlerinde Çernobil Nükleer Santrali’nin kontrolü Ukrayna’ya saldıran Rusya’nın eline geçmiş ve bu 1986 trajedisinin tekrarlanma riskini gündeme getirmişti. Ardından Çernobil’den 10 kat güçlü Zaporijya Nükleer Tesisi de Rusya tarafından ele geçirilmişti.

Gelişmeler üzerine Ukrayna’ya giden IAEA Genel Direktörü, bugünkü açıklamasında güvenli bir şekilde çalışmaya devam edebilmeleri ve hem Ukrayna’da hem de ötesinde ciddi sağlık-çevre etkileri olabilecek bir nükleer kaza riskini azaltabilmek için acilen harekete geçmenin önemini vurguladı.

IAEA, Çernobil Nükleer Santrali’nin yanı sıra dört santralde on beş nükleer güç reaktörünü içeren Ukrayna’nın nükleer tesislerine güvenlik yardımı için somut ve ayrıntılı planlar hazırladı.

Grossi, Ukrayna’nın güvenlik için yardımlarını istediğini belirterek şimdi yardımı sunmaya başlayacaklarını dile getirdi. Ukrayna’nın Avrupa’nın en büyük nükleer enerji programlarından birine sahip olduğunu anımsattı.

“Daha fazla zaman kaybetmeyi göze alamayız. Çatışma zaten fazlasıyla yıkıma neden oluyor. IAEA’nın uzmanlığı ve yetenekleri, bunun nükleer bir kazaya da yol açmasını önlemek için gereklidir” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu