Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CDS Düşüyor, Yabancı Takas Oranı Artıyor

Türkiye yerinde ve mantıklı adımlar atmaya devam ederken yabancıların ilgisi de artıyor. Bu durum risk primini düşürüp, borsaya girişleri hızlandırdı.
CDS Düşüyor, Yabancı Takas Oranı Artıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içi hisse senedi piyasalarında kara bulutlar dağılmış gibi görünüyor. BIST 100 endeksi 8.000 puanın üzerinde seyrederken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararına da sınırlı tepki verdi.

Merkez Bankası, politika faizini beklentilere paralel şekilde 250 baz puan artırarak yüzde 45 seviyesine çekti ve gerekli sıkılığa ulaşıldığı mesajını verdi. Bu seviyede gerekli görüldüğü sürece devam edileceği belirtildi.

İş Portföy Genel Müdür Yardımcısı Nilüfer Sezgin, “Verilere bağlı olarak daha dinamik bir şekilde yöneteceği mesajını verse şahin dozunu biraz daha kuvvetli vermiş olurdu. Şu anda ilave faiz artırımına kapıyı kapatmamakla birlikte, her şey şu an benim öngördüğüm gibi gidiyor; dolayısıyla baz senaryom faiz değişikliği yapmamak yönünde mesajını veriyor. Bence enflasyon riskleri gözetildiğinde piyasanın beklediği biraz daha şahin bir mesajdı” şeklinde yorum yaptı.

Türkiye’nin geçtiğimiz Mayıs ayında yapılan seçim sonrasında para ve maliye politikasında keskin bir dönüş yapması, ortodoks politikalara geçmesi ve rasyonel zeminde ilerlenmesi, yabancıların bakış açısını olumlu yönde değiştirdi.

Yabancı Takas Oranı
Kaynak: A1 Capital

Birçok yabancı kurum ve ekonomist, Türkiye hakkında pozitif yönde değerlendirme yapmaya başladı. Türk lirası cinsi varlıkların cazip hale geldiği ve artık yatırım yapılabilir yöne doğru ilerlediği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Bu olumlu gelişmelerle birlikte Türkiye’nin kredi risk primi yani CDS’i seçimden bu yana yarı yarıya düştü. Bugün itibarıyla 317 baz puana gerilemiş durumda.

Yurt dışı yerleşikler hem hisse senedi hem de tahvil tarafında alıma yönelirken, bugün açıklanan verilere göre 19 Ocak haftasında da net 145 milyon dolarlık hisse senedi aldı.

Yabancı ilgisi artarken, yabancı takas oranı yüzde 37,52’ye yükseldi. Yabancıların toplam takas adedine oranı ise yüzde 18,96 olarak kaydedildi.

Ünlü ekonomist Özgür Demirtaş, Merkez Bankası’nın bu şekilde doğru adımlar atmaya devam ettiği ve üzerine yapısal reformlar yaptığı sürece Türk borsasının pozitif ayrışacağını söyledi.

BIST 100 endeksinin şu ana kadarki performansının berbat ve dolar bazında çok kötü olduğunu belirten Demirtaş, doğrulara devam edilmesi halinde gelecek için ümitli olduğunun altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.