Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cazip Hisse Arayanlar Buraya! 2024’te Bunlar Kazandıracak

Borsa İstanbul’da yılın son işlem gününde pozitif kapanış gerçekleşti. Ekonomist Tunç Şatıroğlu, 2024 için cazip hisseleri yatırımcılarla paylaştı. İşte detaylar;
Cazip Hisse Arayanlar Buraya! 2024’te Bunlar Kazandıracak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul, geçen yıl sergilediği güçlü performansın ardından özellikle 2023’ün son aylarında beklenti altında kaldı. BIST 100 endeksi, Ekim’de ulaştığı zirve puan olan 8562 seviyesiyle arasına 1000 puandan fazla mesafe koydu.

Bazı uzmanlar, Borsa İstanbul’da ana trendin yukarı olduğunu, birçok hissenin hala çok ucuz kaldığını ve söz konusu geri çekilmelerin alım fırsatı olarak değerlendirilebileceğini belirtiyor. Fakat bu noktada hisse seçimi konusunda hassas olunması ve profesyonel bir destek alarak yatırım tercihlerinin şekillendirilmesi gerektiği belirtiliyor.

Cazip Hisse Arayanlar Buraya! 2024’te Bunlar KazandıracakKaynak: Paratic Piyasalar

BIST 100 endeksi 29 Aralık’ta yılın son işlem gününde yüzde 1 değer kazanarak 7470 puandan tamamladı. Yılın son işlem günündeki hareketle birlikte endeks yıllık yüzde 39,7 oranında artış göstermiş oldu.

Uzmanlar teknik açıdan 2024’ün ilk işlem gününde 7500 seviyesinin direnç, 7200 ve 7000 puanın destek olarak takip edileceğini belirtiyor.

GCM Yatırım Banner

Endeks önceki kapanışa göre 73 puan artarken toplam işlem hacmi 72,4 milyar lira seviyesinde oldu.
Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 4,06 ile gıda içecek olurken tek gerileyen yüzde 0,27 ile iletişim oldu.

Yıl içerisinde birçok faktörden etkilenen ve bazen kazandıran, bazen kaybettiren Borsa İstanbul’da gözler 2024’e çevrildi.

Endeksteki dalgalanmalar birçok yatırımcıda soru işareti oluştururken 2024’te borsanın nasıl bir tablo sergileyeceği de en büyük merak konusu olarak karşımıza çıkıyor. Uzmanlar, ucuz kalmış, analistlerin “al” tavsiyesi verdiği ve potansiyel taşıyan hisseleri yatırımcılarla buluşturuyor.

Ekonomist Tunç Şatıroğlu, 29 Aralık tarihinde Kanal Finans Youtube kanalı üzerinden paylaştığı videoda, Borsa İstanbul’a yönelik değerlendirmelerini ve cazip hisseleri paylaştı.

Yatırımcılara Uyarı

Yatırımcılara seslenen Şatıroğlu, söz konusu videoyu tasarladığı senaryo üzerine paylaştığını ve buradaki tercihlerin bu senaryoya göre yapılması gerektiğini belirtti. 2024’te yerel seçimlerin yapılacağını söyleyen ekonomist, seçimlerin ardından belirsizliğin sona ereceğinden dolayı genelde borsada yükselişlerin görüldüğünü söyledi.

Seçimlerden sonra yükselişin sınırlı mı yoksa daha güçlü bir yükseliş mi olacağı sorusunu yanıtlayan ekonomist, 2023’te göreve gelen yeni ekonomi yönetiminin yurt dışında iyi algılandığını aktardı. Dışarıdan bir miktar yabancı para girişinin olduğunu fakat bunun yüklü bir tutar olmadığını ifade etti.

Yabancı Yatırımcı Ne Zaman Gelir?

Yabancı yatırımcıların yeni ekonomi yönetiminin attığı adımları görmek istediğini, enflasyonu düşürmek konusunda başarılı olup olmadıklarının takip edileceğini sözlerin ekledi.

Şatıroğlu, yabancı yatırımcının seçimlerden önce gelmesini beklediğini, en erken Ocak’ın ikinci yarısında pozisyon açtıklarını, fakat genelde Şubat’ı beklediklerini dile getirdi.

Cazip Hisseler

Ekonomist, söz konusu hisselerin yer aldığı listenin ileri firma değeri/FAVÖK (FD/FAVÖK) verilerine göre hazırlandığını kaydetti. İleri FD/FAVÖK’ün 2023’ün 12 aylık tahminlerine göre hazırlandığını bildirdi. 2024 FD/FAVÖK’e bakılacağını, fakat bunun için 2023 12 aylık bilançoların açıklanması gerektiğini belirtti.

Cazip Hisse Arayanlar Buraya! 2024’te Bunlar Kazandıracak

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Kaynak: EquityRT

Listenin ilk sırasında yer alan Teknosa’yı (TKNSA) beğendiğini söyleyen Şatıroğlu, onu takip eden Doğuş Otomotiv (DOAS) ve Anadolu Efes (AEFES) gibi hisselerin analistlerin al tavsiyelerinin olumlu olduğunu aktardı.

  • Tüpraş’ın (TUPRS) fazla beğenilmediğini, analistlerin yüzde 50’sinin “al” tavsiyesini verdiğini, fakat hissenin hala ucuz ve büyük bir şirket olduğunu, hisseye yabancı yatırımcının girebileceğini sözlerine ekledi.
  • Kardemir’in (KRDMD) F/K’sının kötü olduğunu, fakat iyileştiğini ifade etti.
  • Mavi Giyim’i (MAVI) beğendiğini paylaştı ve şirketin perakendeler içerisinde ayrı bir yeri olduğunu kaydetti.
  • Türk Hava Yolları’nı (THYAO) her zaman beğendiklerini ve hissenin ucuz kaldığını vurguladı. Pegasus (PGSUS) ve THYAO karşılaştırıldığında THYAO’nun seçilmesi gerektiğini bildirdi.
  • Migros’un (MGROS) ve Şok Marketler’in (SOKM) ucuz olduğunu, fakat MGROS’un piyasa değeri yüksek olduğu için yabancı yatırımcının bunu seçebileceğini belirtti. Ancak al tavsiyesinin MGROS’ta yüzde 80, SOKM’de ise yüzde 100 olduğunu, arada kalanların Şok Marketler’i seçebileceğini, ikisini birden önermediklerini aktardı.
  • Otomotiv hisseleri arasında her zaman Ford Otomotiv (FROTO) gibi şirketleri değil Tofaş Türk Otomobil Fabrikası’nı (TOASO) beğendiklerini vurguladı.

Cazip Hisse Arayanlar Buraya! 2024’te Bunlar KazandıracakKaynak: EquityRT

Mali şirketlerden iki tane taşınabileceğini söyleyen Şatıroğlu, bu sektörde piyasa değeri/defter değerine (PD/DD) baktıklarını paylaştı. PD/DD açısından İş GYO’nun (ISGYO) çok ucuzladığını ve analistlerin al tavsiyesi verdiğini belirtti.

Portföylerde bir holding olacaksa onun mutlaka Sabancı Holding (SAHOL) olması gerektiğini açıkladı. Bankalar arasında Akbank’ı (AKBNK) beğendiklerini, ikinci sırada ise Yapı Kredi’nin (YKBNK) yer aldığını ifade etti.

Borsanın şu anda bir tepki yükselişinde olduğunu vurgulayan Şatıroğlu ve tekrardan düşebileceğini ifade etti. Ekonomist, “Ya bu hisseleri alıp bekleyeceksiniz ya da biraz daha teknik analize göre hareket yükseliş başladığı zaman dönüp bunlara bakacaksınız.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.