Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu Suçlamaları Reddetti: Siviller Hedefte Değil

Çavuşoğlu, Dohuk saldırısı suçlamalarını reddetti. TSK’nın sivilleri değil, terör örgütlerini hedef aldığını söyleyerek askeri operasyonların devam edeceğini söyledi.
Çavuşoğlu Suçlamaları Reddetti: Siviller Hedefte Değil
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak’ın Dohuk vilayetinin Zaho ilçesinde gece saatlerinde meydana gelen bombalı saldırıyla ilgili açıklama yaptı.

Irak’ın kuzeyindeki patlamada ilk belirlemelere göre yaralı sayısı 23 kişi olurken 9 kişi yaşamını yitirdi.

Ankara, saldırıyı bölgedeki terör örgütlerinin yaptığını açıkladı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) sivillere yönelik bir saldırı düzenlemediğini söyledi. Bağdat yönetimi ise Türkiye’yi suçladı, Irak’ta Türk bayrağının yakıldığı görüntüler paylaşıldı.

Suçlamaları kabul etmeyen Bakan Çavuşoğlu, “Sis perdesi aralanmadan suçlamaları reddediyoruz” dedi.

“Sivillere Saldırı Gerçekleştirmediğimizi Tüm Dünya Bilir”

Çavuşoğlu, saldırı haberini aldıktan sonra açıklama yaparak eylemde Türkiye’nin sorumluluğu olmadığının bildirildiğini, ihtiyaç duyulursa yaralıların Türkiye’ye getirebileceklerini teklif ettiklerini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Saldırı sonrası Türkiye’yi hedef gösteren haberlerle ilgili konuşan bakanın açıklaması şöyle:

“Türkiye’nin hiçbir zaman sivillere yönelik karşı bir saldırı gerçekleştirmediğini tüm dünya bilir. Uluslararası hukuka uygun bir şekilde biz terörle mücadelemizi sürdürüyoruz. Dün bu haberler gelir gelmez ilgili kurumlarımızla istişareler yaptık.”

“Hedefimiz Suriye’de Terör Örgütleri Olmuştur”

TSK’nın Suriye’de yürüttüğü askeri operasyonların hedefinde terör örgütleri olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, benzer şeklide Irak’ta da operasyonların bugüne kadar hep terör örgütlerine yönelik olduğunu söyledi.

Saldırıyı terör örgütlerinin gerçekleştirdiğini düşündüklerini belirterek Türkiye’nin Irak makamlarıyla iş birliği yapabileceğini açıkladıklarını bildirdi.

“Mücadelemiz Engellenmeye Çalışılıyor, Irak Tuzağa Düşmesin”

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin sınır komşuları arasında özellikle Suriye ve Irak’ın terörle mücadelesine yoğun bir katkı yaptığını vurguladı. İki ülkenin sınır ve toprak bütünlüğünün güçlü şekilde desteklendiğini hatırlattı.

Irak ile yürütülen ilişkilerin iyiye gittiği ve terörle mücadelede başarılı olunduğu dönemde bu olayın yaşamasının manidar olduğuna dikkat çekti.

Saldırının, Türkiye’nin terörle mücadelesini engellemek için yapılan bir girişim olduğunun altını çizerek Irak makamlarının bu tuzağa düşmemesini istedi.

Çavuşoğlu, DEAŞ’ın Irak’ta önemli ölçüde temizlendiğini ancak PKK terör örgütünün güçlü bir şekilde varlığını sürdürdüğünü açıklayarak, “Bu terör örgütlerini nerede olursa olsun temizlemek lazım” dedi.

Terörle mücadelede iş birliği mesajı vererek; “Özellikle Irak’ta PKK’nın bu ülkeden temizlenmesi veya ülkenin PKK’dan temizlenmesi konusunda iş birliğine de hazırız” şeklinde konuştu.

Büyükelçilik Resmi Yasa Katıldı

Irak’ta Türkiye’ye gösterilen tepkilerle ilgili açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı, büyükelçiliğe herhangi bir taciz girişiminin yaşanmadığını söyleyerek şunları kaydetti:

“Irak makamları gerekli güvenlik tedbirlerini her yerde aldı. Onlara da teşekkür ediyoruz. Bazı vize ofislerimizin önünde bir grup hadsiz asılı bayrağımızı yaktı. Onun dışında eski büyükelçiliğimizin önünde bir gösteri oldu daha sonra dağıldılar.”

Bugün Irak’ta bir günlük yas ilan edildiğini söyleyerek Türkiye Büyükelçiliğinde bayrağın yarıya indirildiğini ve yasa katılım sağlandığını paylaştı.

Türkiye Mücadeleyi Kararlılıkla Sürdürecek

“Bu tür komplolar, oyunlar, sivillere yönelik saldırılar bizim terörle mücadelemizi durdurmaz” diyen bakan, yapılması gerekenin iş birliği halinde Irak’ın PKK’dan temizlenmesi ve uluslararası hukuk çerçevesinde kararlılıkla devam edilmesi olduğunun altını çizdi.

Çavuşoğlu’nun konuşması şöyle:

“Terörle mücadelede terörün bulunduğu komşu ülkelerle iş birliği yapmak isteriz onlardan da bu kararlılığı görmek isteriz. Ülkelerinde bu terör örgütlerinin barındırılmasına izin vermemeleri gerekiyor. Tercihimiz bu ülkelerin kendilerinin bu terör örgütlerini bu ülkelerden temizlemesi. Fakat buna yetecek güçleri yoksa o zaman biz onlara her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu başından beri söylüyoruz.”

Dışişleri Bakanı, komşu ülkelerin terörle mücadele etmemeleri durumunda Türkiye’nin mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğini ve yalnızca teröristlerin hedef alınacağını duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın