Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu: Kırgızistan ile Ticaret Hacmi Ciddi Şekilde Arttı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kırgızistan Bakanı Kulubayev'i Türkiye'de ağırladı. İki ülke arasındaki ilişkilere yönelik önemli açıklamalarda bulundu.
Çavuşoğlu: Kırgızistan ile Ticaret Hacmi Ciddi Şekilde Arttı
HABER GİRİŞ

Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev, Türkiye’yi ziyaret etti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu mevkidaşı ile ortak basın toplantısı düzenledi. İki ülke arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkilere yönelik açıklamalar yapıldı.

Çavuşoğlu, Bakan Kulubayev’in göreve başladıktan sonra Türk devletlerinin içinde ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye yaptığını vurguladı.

Ticaret Hacminde 1 Milyar Dolarlık Hedefe Ulaşılacak

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye ve Kırgızistan’ın ticaret hacminin ciddi şekilde arttığını açıkladı. Ticaret hacminde bu sene sonunda 1 milyar dolarlık hedefe ulaşılacağının ve yeni hedeflerin belirlenmesi gerektiğinin altını çizdi. Geçen sene hacmin yüzde 64 oranında arttığını belirtti.

Türk şirketlerinin Kırgızistan’a önemli yatırımları olduğunu aktardı. Ulaşım ve nakliye alanında atılacak önemli somut adımların olduğunu belirtti. Türk Devletleri Teşkilatı’nın bu konuda sorunları çözmek ve engelleri kaldırmak için çalıştıklarını ifade etti.

Kırgızistan’dan Türkiye’ye kadar tüm kardeş ülkelerin içinde olduğu coğrafyayı lojistik açıdan bir merkez haline getirmek istediklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Mevlüt Çavuşoğlu, kültür, eğitim ve sağlık alanında da iş birliğinin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. Özellikle sağlık konusunda kardeş ülke Kırgızistan önemli destekler verildiğini bildirdi.

Türkiye ve Kırgızistan’ın Ticaret Bağlantıları Yüksek

Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev, toplantı sırasında iki ülke arasındaki gündemi analiz ettiklerini söyledi. Türkiye ve Kırgızistan’ın siyasi ilişkilerinin, stratejik ve kardeşlik bağlantılarının en yüksek seviyede olduğunu vurguladı.

Bakan Kulubayev, aynı zamanda ticaret, yatırım, kültür bağlantılarının da yüksek düzeyde olduğunu açıkladı. Çavuşoğlu’nun sözlerini yineleyerek bu senenin sonunda 1 milyar dolar ticari hacmine ulaşılacağını aktardı.

Rusya koridorları kapalı olduğu için Avrupa’dan gelen ürünlerin Türkiye üzerinden ulaştığını belirtti. İki ülkenin ihracat ve ithalat işlemlerinin çok hızlı çalıştığını paylaştı.

Kulubayev, Türkiye’nin desteğinin hissedildiğine ve ülkeler arası insanı yardımın yüksek olduğuna değindi. Türkiye’deki temaslarının çok verimli geçtiğini kaydetti.

Türkiye ve İsrail Karşılıklı Büyükelçi Atayacak

Bakan Çavuşoğlu konuşmasında Türkiye ve İsrail ilişkilerine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

İki ülkenin karşılıklı olarak büyükelçi atama kararı aldığını açıkladı. Yeni hükümet göreve gelince ve Isaac Herzog Cumhurbaşkanı olarak seçildikten sonra İsrail ile bir diyalog sürecinin başladığını söyledi. Sonraki süreçte havacılık alanında bir iş birliği antlaşmasının imzalandığını açıkladı.

Eylül ayında İsrail ile Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı’nın (KEK) gerçekleşeceğini belirtti. İlişkilerin normalleşmesi konusunda atılacak adımlar içinde karşılıklı büyükelçilerin atanmasının da olduğuna değindi. Türkiye olarak, Tel Aviv’e büyükelçi atama kararı aldıklarını açıkladı.

Çavuşoğlu’nun bu açıklamasının öncesinde Temmuz’da iki ülke arasında ataşeliğin yeniden açılacağı duyurulmuştu.

İsrail Ekonomi Bakanı Orna Barbivai konuyla ilgili “Ekonomik ataşenin yeniden açılması, İsrail’in Türkiye ile ekonomik bağları derinleştirme taahhüdünü yansıtıyor” ifadelerini belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın