Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu: Ermenistan İnsanımıza Dostluk Elini Uzattı

Deprem felaketi Türkiye’yi uzak kaldığı ülkelerle bir araya getirdi. Türkiye, İsrail’den sonra Ermenistan’la da dostluk ve birlik mesajları verdi.
Çavuşoğlu: Ermenistan İnsanımıza Dostluk Elini Uzattı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Deprem felaketiyle yüzleşen ve ağır bilanço yaşayan Türkiye için ülkeler destek ve birlik mesajlarını iletmek için Ankara’ya ziyaretlerini artırdı. Çok sayıda ülkeden diplomatlarla görüşmelerini sürdüren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile bir araya geldi.

Mevkidaşı Mirzoyan ile Ankara’da ortak basın açıklaması düzenleyen Çavuşoğlu, normalleşme sürecinin yaşandığı İsrail’den sonra Ermenistan için de dostluk mesajları verdi.

Destekleri için Erivan’a teşekkürlerini sunarak, “Ermenistan bu zor günümüzde insanımıza dostluk elini uzattı” şeklinde ifadede bulundu.

Türkiye, Ermenistan ve Azerbaycan Normalleşmesi Bölgeye Huzur Getirecek

“Ermenistan’ın Türkiye ve Azerbaycan’la normalleşme sürecinde yaşanacak ilerleme, bölgemizin huzur ve refahına katkı sağlayacaktır” diyen Çavuşoğlu, Azerbaycan-Ermenistan gerginliğinin ortadan kalkmasıyla bölgede oluşacak barış ve kalkınmanın önemine değindi.

Bakan, “Bu 3 ülke samimi adımlar atarsa Güney Kafkasya’da kalıcı barışı ve huzuru tesis edebiliriz. Güney Kafkasya’nın kalıcı istikrarı bu bölgenin ekonomik kalkınması bakımından da son derece önemlidir” dedi.

GCM Yatırım Banner

Normalleşme Süreci İpek Yolu Köprüsü’nün Yeniden İnşası için Önemli

Normalleşme süreci için atılan adımlarda Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin İpek Yolu Köprüsü’nün yeniden inşasında önemli olduğunu belirten Çavuşoğlu şöyle konuştu:

“Sınır geçişlerinde köprülerle ilgili her iki tarafın da analizleri, tespitleri var. Sınır kapısına gidecek yollarla ilgili atabileceğimiz adımlar var. Bu adımları daha da hızlandırma konusunda mutabık kaldık.”

Çavuşoğlu, Ermenistan Dışişleri Bakanı’nın Ankara’ya gelerek zorlu günlerde destek mesajları vermesinin iki ülkenin kuracağı ilişkide önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Mirzoyan: 30 Yıl Sonra Tarihi Bir Olay Yaşandı

Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan, 30 yıldan fazla süredir açık olmayan sınırın açılmasının ve Ermenistan’dan Türkiye’ye yardım tırlarının geçmesinin tarihi bir an olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Sembolik olarak tarihi bir olay yaşandı. Cumartesi günü, 30 yıldır kapalı olan sınır insani yardım için açıldı. Bu zor anlarda Türkiye’de bulunarak bir kez daha barışı inşa konusundaki isteğimizi teyit etmek istiyorum.”

Depremin meydana geldiğini öğrendikten sonra ülkesinin Türkiye’ye hemen kurtarma ekibi ve yardım gönderdiğini hatırlayarak, “Çok mutluyum ki Ermeni arama kurtarma ekipleri ortakları ile birlikte hayatları kurtardı” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın