Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye ve İsrail’den Birlik Mesajı: Burada Olmaya Devam Edeceğiz

Deprem felaketinde ilk yardıma koşan ülkelerden olan İsrail, Dışişleri Bakanı’nı Ankara’ya gönderdi. 1999 depreminde seferber olan İsrail’den destek mesajları geldi.
Türkiye ve İsrail’den Birlik Mesajı: Burada Olmaya Devam Edeceğiz
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin geçen hafta yaşadığı deprem felaketinin ardından ülkelerin diplomatları Ankara’ya ziyarette bulunuyor. Türkiye için taziye ve destek mesajlarını iletmeye bugün gelen isim, İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen Cohen, destek ve yardıma devam sözü verdi.

Görüşmelerinin ardından ortak basın açıklaması düzenleyen bakanlar, normalleşme sürecine giriş yapan Türkiye ve İsrail’in birlik içinde olduğu mesajını verdiler.

Açıklamada konuşan Çavuşoğlu, sahada en büyük ekiplerden biri olan İsrailli ekibin enkaz altından 19 kişiyi kurtardığını söyledi.

“Türkiye’ye ilk destek gönderen ülkelerden bir İsrail oldu. 450 kişilik arama kurtarma ve sağlık ekibi geldi” diyerek, desteklerini ilk günden itibaren sürdüren İsrail’e teşekkürlerini sundu.

İki ülkenin ilişkilerinde yeni bir döneme girdiğinin altını çizerek, “Büyükelçilerimiz çalışıyorlar. Ortak çıkarlar ve karşılıklı saygı temelinde işbirliğini geliştirmeye yönelik çabalarımız sürecek” dedi.

GCM Yatırım Banner

Cohen: Biz Burada Olmaya Devam Edeceğiz

“İsrail hükümeti ve İsrail adına en içten başsağlığı dileklerimizi ve desteklerimizi iletmek istiyorum” diyen Cohen, deprem haberini aldıktan 12 saat sonra deprem bölgesine arama-kurtarma ekiplerini gönderdiklerini hatırlattı.

Yalnızca teknik ekiple değil, ayni yardımlarla da destek sağlamaya çalıştıklarını ifade ederek, “Yüzbinlerce ton insani yardım sağlandı, sahra hastanesi kuruldu” diye konuştu.

İsrail Dışişleri Bakanı, “Resmi heyetlere ilaveten yüzlerce telefon alıyorum, İsrail halkından, sivil toplum kuruluşlarından Türkiye’ye gelmek, yardımcı olmak istiyorlar” diyerek İsrailli vatandaşların Türkiye ile tek yürek olduğunu paylaştı.

Aynı duyguları Türkiye’nin de İsrail için11 yıl önce duyduğuna dikkat çekerek, 2012 yılında yaşadıkları yangında Türkiye’den yardım geldiğine atıf yaptı.

Cohen, “İsrail 1999 depreminde de buradaydı. Biz burada olmaya devam edeceğiz” diyerek şöyle ekledi:

“Şunun haberini de vermek istiyorum, İsrail’den Türkiye’ye iki gün içinde uçuşlar başlayacak. 3 havayolu şirketimiz bu uçuşlara başlıyor.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın