Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu Açıkladı: F-16 Meselesinde Biden’ın Desteğini Aldık

Türkiye’nin F-16 ambargosunun kaldırılmasını değerlendiren Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Biden’ın desteğini aldığını açıkladı.
Çavuşoğlu Açıkladı: F-16 Meselesinde Biden’ın Desteğini Aldık
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moldova Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Nicu Popescu ile ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, ABD’nin son aldığı kararda Türkiye’nin F-16 ambargosunu kaldırmasını değerlendirdi.

ABD Temsilciler Meclisi’nin sunduğu Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısındaki, Türkiye’ye F-16 satışını koşullara bağlayan maddelerin kaldırılmasının olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti.

Çavuşoğlu, “NDAA’nın oylamaya sunulacak nihai metininde olumsuz bir unsurun olmaması olumlu bir gelişme, bunu olumlu karşılıyoruz” dedi.

Türkiye’nin lehine atılan bu adımların, bürokratik kanallar sayesinde atıldığı konuşulmuştu.

Ayrıca söz konusu hükümlerin kaldırılması için Yunanistan ile olan gerilimin azaltılmasının taahhüt edildiği beklentileri gündeme gelmişti. Dışişleri Bakanı, konuya ilişkin detaylı bilgi paylaşmadı.

GCM Yatırım Banner

“Bir An Önce Nihayete Ulaşması Gerekiyor”

Çavuşoğlu, Kasım ayında Endonezya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmeyi hatırlatarak, F-16 meselesi konusunda Biden’ın desteğinin alındığını söyledi.

F-16 satışlarının netlik kazanması için Kongre’den de onay alınması gerektiğine dikkat çekerek, “Bir an önce nihayete ulaşması gerekiyor” dedi.

ABD Temsilciler Meclisi’nin sunduğu karara, komitedeki Rum lobisine yakın isimlerin itiraz hakkının olduğu biliniyor.

Türkiye’ye yapılacak F-16 satışının sağlanması için satış tebligatına Kongre kanadının itiraz etmemesi gerekiyor.

Ancak Türk-Rum geriliminde Türkiye’nin karşısında tavır alan ABD Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez, F-16 satışları için yeşil ışık yakmamıştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.