Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çarpıcı İddia! Varlık Fonu Borsada Satış mı Yapıyor?

Borsada son haftalarda gerçekleşen düşüşlerin altında daha tatmin edici sebepler aranırken, ekonomi yazarı Alaattin Aktaş önemli bir iddiayı gündeme getirdi.
Çarpıcı İddia! Varlık Fonu Borsada Satış mı Yapıyor?
HABER GİRİŞ

Borsada Ekim ayının ilk günlerinde başlayan düşüşler, son günlerde iyice hızlandı. Bir dizi faktör etkisiyle düşen borsada adeta yatırımcı göçü yaşandı. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre BIST 100 endeksinin sert düşüş gösterdiği Pazartesi günü, borsadan yarım milyona yakın yatırımcı çıkışı oldu.

Piyasa değeri bir günde 520 milyar lira erirken, Ağustos ayındaki seviyelere geri döndü. Balinaların küçük yatırımcıyı yediği, büyük oyuncuların piyasada sert rüzgarlar estirdiği günler yaşıyoruz.

Tam anlamıyla fillerin tepişip, çimlerin ezildiği bugünlerde özellikle halka arzlar nedeniyle borsaya giriş yapan küçük yatırımcı da korkup panik satışları yapıyor. Ekonomi yazarı Alaattin Aktaş, önemli bir iddiayı gündeme getirmiş.

Hisseler Yabancı için Cazip Hale mi Getiriliyor?

Borsamızda en çok şikayet ettiğimiz konulardan birisi likidite sorunu olarak öne çıkıyor. Sisteme yeni para girişinin olmaması, piyasanın toparlanmasına izin vermiyor. Bu noktada yabancıdan gelecek sıcak para elzem öneme sahip.

Merkez Bankası’nın her hafta yayımladığı verilere göre yabancı yatırımcılar iki aydan fazla süredir nette alım tarafında. Fakat ciddi büyüklükte alımlar yapılmıyor.

GCM Yatırım Banner

Alaattin Aktaş ise kaleme aldığı yazıda “Acaba yabancı yatırımcının Türkiye’ye yönelmesini ve döviz getirmesini sağlamak amacıyla borsada fiyatlar alım için cazip hale getirilmeye mi çalışılıyor?” şeklinde dikkat çeken bir iddiayı gündeme getirdi.

Bunu ise ancak Varlık Fonu’nun yapabileceğini fakat bunu doğrulama gibi bir şans olmadığını belirtiyor. Küçük yatırımcının elinde ne var ne yok kaybettiği bir dönemde, kimsenin borsanın düşmesine sebep olacak adımlar attığını itiraf etmeyeceğini, özellikle de bunu yabancı yatırımcıya olanak sağlamak için yapıldığını söylemeye cesaret edemeyeceğini belirtiyor.

Yazıda görüşlerine yer verilen bir profesyonelin “Sıcak paranın gelmesi için ya dövizin yukarı gitmesi ya borsanın aşağı gelmesi lazım. Hükümet seçim öncesi dövizin yukarı gitmesini istemez, bu yüzden borsanın düşmesi lazım. Gerek faiz artışları, gerek TL depo ihaleleri bu amaca hizmet ediyor. Daha da olmazsa Varlık Fonu satış yapıp fiyat düşürür.” şeklinde sözlerini aktaran Aktaş, yine de Varlık Fonu’nun satış yaparak hisse fiyatlarını aşağı çektiğine ihtimal vermediğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.