Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çalışmaya Devam Eden EYT’li Vatandaş Ne Kadar Maaş Alacak?

Hem EYT düzenlemesi ile emekli olup hem de çalışmaya devam edecek vatandaşın ne kadar maaş alacağı Mali Müşavir Özer açıkladı. Detaylar haberde...
Çalışmaya Devam Eden EYT’li Vatandaş Ne Kadar Maaş Alacak?
HABER GİRİŞ

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinden faydalanan vatandaşlar Nisan ayından itibaren maaşlarını almaya başladı. En düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL’ye çıkarılmasıyla EYT’den emekli olup, çalışmaya devam edecek kişilerin ücretlerin ne kadar olacağı merak konusu oldu. Konuya yönelik açıklama geldi.

Ensonhaber’de yer alan haberde Yeminli Mali Müşavir Yusuf Özer’in, EYT düzenlemesine ilişkin bilgileri aktarıldı. Prim desteği hakkında konuşarak, işverenin EYT’den emekli olan vatandaşı bir ay içinde tekrar işe alması durumunda sosyal sigorta priminde yüzde 5’lik indirim sağlanacağını söyledi.

“Emekli Maaşında Değişiklik Olmayacak”

EYT’li ve asgari ücretle çalışmaya devam eden bir kişinin işsizlik primi kesilmeyeceği için 9 bin 144 TL maaş alacağını belirtti. Emekli maaşında ise herhangi bir değişiklik olmayacağını kaydetti.

8 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlayanlar ve EYT kapsamına girmiş kişilerin erken emeklilik hakkı elde etmiş olacaklarını söyledi. Yapılandırma Kanunu hakkında konuşan Özer, kanundan yararlanmak isteyen vatandaşın icra takibinin durdurulacağını bildirdi.

Peşin ödeme faizinden yüzde 90’a kadar indirimin söz konusu olacağını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu kanunun, Kamu borçları, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait borçlar, gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na ait borçlar, büyükşehir belediyesi ve belediyelere ait borçlar, yatırım izleme koordinasyon kuruluna ait borçlar, il özel idaresine ait borçlar ve cezalar gibi kamuya ait bütün borçları kapsadığını kaydetti.

Son müracaat tarihinin 31 Mayıs 2023 olduğunu bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.