Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çalışanlar Daha Çok Para Yerine Daha Az Mesai İstiyor

Haftada 4 gün çalışma sistemi, çalışanlar arasında giderek daha çok tutuluyor. Pek çok kişi daha az mesai için işi bırakmaya ya da daha az ücret almaya razı…
Çalışanlar Daha Çok Para Yerine Daha Az Mesai İstiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere haftada 5 gün mesai sisteminden uzaklaşmak isteyenlerin sayısı giderek artıyor. Türkiye’de de pilot uygulama başlaması, haftada 4 gün çalışma uygulamasının gelişmekte olan piyasalarda da yayılacağına işaret ediyor.

Yapılan yeni bir ankete göre de haftada dört gün çalışma ivme kazanırken insanlar sisteme dahil olmak için işlerini bırakmaya istekliler.

Monster’ın ABD’de 868 işçiyle Mart ayında yaptığı bir ankete göre çalışanların yüzde 61’i geleneksel beş gündense haftada dört gün çalışmayı tercih ediyor.

Yüzde 33’ü daha kısa bir mesai saatleri için işlerini bırakacaklarını söylüyor.

Monster’da kariyer uzmanı olan Vicki Salemi, bunun önemli bir pay olduğunu belirterek sayıların, çalışanların mesai içinde ve dışında zamanlarına nasıl öncelik verdiklerini yeniden düşündüklerini gösterdiğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Zamanlamanın da ilginç olduğunu anlatan Salemi, teknoloji ve finans alanındaki büyük şirketler son zamanlarda büyük işten çıkarmalar yapsa da birçok çalışanın iş yerinde daha fazla esneklik bekleme konusunda hala kendilerini güçlü hissettiğini kaydetti.

Ankete katılanların yarısı, kısaltılmış bir çalışma haftasıyla daha üretken olacağını ve yüzde 10’u bu fayda için maaşlarında bir kesintiye bile razı olacağını savundu.

Sonuçta haftada dört günlük çalışma sistemi onlarca yıldır, ulaşılamayacak bir uygulama olarak görülse de daha fazla küresel deney, şirketlerin bunu nasıl çalıştırdığını gösterdikçe durum değişiyor.

Dünyanın en büyük dört günlük çalışma haftası deneyi olarak kabul edilen, kâr amacı gütmeyen 4 Day Week Global tarafından yürütülen altı aylık bir deneme de yüksek bir notla sona erdi.

İşçiler, günlük işlerinde, kişisel yaşamlarında, mali durumlarında ve ilişkilerinde daha az tükenmiş, daha meşgul ve daha mutlu olduklarını bildirdi. İşletmelerse, daha yüksek gelir ve daha az ciro anlamına gelen daha yüksek üretkenlik ve memnuniyet gibi faydalar açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın