Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Büyümenin Öncü Göstergesi Türkiye İmalat PMI Ekim’de Yine Daraldı

Yurt içinde beklenen verilerden Türkiye İmalat PMI açıklandı. İmalat sektörü Ekim’de üst üste sekizinci ay daralma bölgesinde kaldı.
Büyümenin Öncü Göstergesi Türkiye İmalat PMI Ekim’de Yine Daraldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

31 Ekim-4 Kasım haftasının beklenen verilerinden Türkiye İmalat PMI açıklandı. İstanbul Sanayi Odası (İSO) raporuna göre Ekim ayında Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) yine büyüme bölgesinin altında kaldı.

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan Türkiye İmalat PMI, 46,4’e geriledi. Böylelikle manşet PMI üst üste sekizinci ay eşik değer 50’nin altında kalarak sektörün performansında sert yavaşlamaya işaret etti.

Bu yavaşlama Mayıs 2020’den bu yana en belirgin düzeyde gerçekleşti.
Türkiye İmalat PMI Ekim
Kaynak: İSO

Yeni siparişlerde talep eksikliğine bağlı olarak devam eden ve 13’üncü aya ulaşan ivme kaybı, faaliyet koşullarındaki bozulmada etkili oldu.

Eylül’de de 7. ayında büyümeyi daralmadan ayıran 50 eşiğinin altında kalmış ve 46,9 olmuştu.

Raporla ilgili değerlendirmede bulunan S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, üretimin önümüzdeki aylarda zayıf seyredebileceğini söylemişti.

GCM Yatırım Banner

Harker, Ekim anketinde görece iyimser konuştu.

“Ekim ayında talep koşullarındaki durağanlık Türk imalat sektörünün performansını sınırlamaya devam ederken özellikle uluslararası talepteki zayıflığın giderek ön plana çıktığı gözlendi.” diyen Harker, firmaların hem istihdamı hem de satın alma faaliyetlerini sınırlamaya gittiğini belirtti.

“Satın alma faaliyetlerinin yavaşlaması tedarikçileri kısmen rahatlattı ve teslimat sürelerinde sekiz yılı aşkın dönemin en belirgin düşüşü gerçekleşti. Bu durum, sektörde büyümenin önündeki engellerden birinin etkisini hafifletti.” ifadelerini kullandı.

Ekim’de talebin son altı ayda dördüncü kez arttığı kara ve deniz taşıtları hariç tüm sektörlerde yeni siparişler yavaşlama kaydetti. En sert ivme kayıpları tekstil, metalik olmayan mineral ürünler ile giyim ve deri ürünleri sektörlerinde gerçekleşti. On sektörün sekizinde üretim azaldı.

Dört sektörde istihdam artış kaydetti, artışın en güçlü olduğu sektör makine ve metal ürünleri oldu. Girdi fiyatları enflasyonu yalnızca kimyasal, plastik ve kauçuk sektöründe yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.