Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bütçeden KKM’ye Aktarılan Son Para 59 Milyar Lirayı Geçti

Geçen yıl Merkez Bankası’na devredilen KKM faizi bütçe verilerinde okundu. Geçen yılın ilk 7 ayında bütçeden KKM sistemine aktarılan para 59,5 milyar lira oldu.
Bütçeden KKM’ye Aktarılan Son Para 59 Milyar Lirayı Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bugün açıkladığı merkezi yönetim bütçe istatistiklerinde bütçenin geçen yılı 1,37 trilyon TL’lik rekor açıkla kapatmasının ardından gözler, faizi ile bütçenin sırtına yük olan kur korumalı mevduat (KKM) hesaplara çevrildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın paylaştığı Aralık 2023 dönemi merkezi yönetim bütçe verilerine göre geçen sene dövizden dönüşümlü KKM sistemine bütçeden 59 milyar 870 milyon 556 bin TL aktarıldı.

59,5 milyar TL aktarımın tamamı ise 2023’ün ilk 7 ayında gerçekleşirken, faiz yükünün Merkez Bankası’na devredilmesi sonrası yılın son 5 ayında KKM’nin bütçeye maliyeti sıfır olarak açıklandı.

Son verilerle birlikte KKM’nin bütçeye maliyeti 2022 yılının Mart ayından itibaren 152 milyar 22 milyon 517 bin TL olarak kayıtlara geçti.

KKM’de Biriken Tutar 2,5 Trilyon TL

KKM hesaplarında biriken tutarın Merkez Bankası için yük olarak algılanması üzerine yeni ekonomi kadroları mudileri TL mevduat hesaplara yönlendirmek için geçen yıl boyunca çok sayıda talimat paylaşmıştı.

GCM Yatırım Banner

Gelinen noktada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), TL dönüşümlü KKM sistemi için yeni hesap açılışlarını sonlandırmıştı. Ancak dövizden dönüşümlü KKM devam ediyor.

Kur korumalı TL mevduat ve katılma hesaplarında biriken tutar ise 5 Ocak Cuma günü haftasında 2 trilyon 576 milyar 457 milyon TL olarak kayıtlara geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın