Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Burger King Hindistan’ın Zararı Yüksek Maliyetler Sebebiyle Arttı

Burger King'in Hindistan'daki işletmecisi Restaurant Brands Asia yükselen maliyetleri işaret ederek ilk çeyrek zararının arttığını bildirdi. İşte detaylar;
Burger King Hindistan’ın Zararı Yüksek Maliyetler Sebebiyle Arttı
Yorum

Restaurant Brands Asia bugün ilk çeyrek finansal sonuçlarını paylaştı. Borsaya yatırılan bir belgeye göre şirketin konsolide net zararı, 30 Haziran 2023 tarihinde sona eren 3 aylık dönemde bir yıl önceki 475 milyon rupiden 504,8 milyon rupiye (6,1 milyon dolara) yükseldi.

Restoran zinciri açıklamasında söz konusu çeyrekteki zarara, daha fazla mağazaya yoğun bir şekilde harcama yapması ve yüksek ham madde harcamasının sebep olduğunu öne sürdü.

Peynir ve sebzeler dahil artan malzeme maliyeti nedeniyle tüketilen malzeme maliyetinin yüzde 26 arttığına işaret edildi. Toplam harcamanınsa yüzde 21’den fazla yükselerek 6,72 milyar rupiye ulaştığı kaydedildi.

Reuters haberinde bölgedeki artan maliyetlerin Burger King India’nın rakibi olan KFC imtiyazları Sapphire Foods India ve Devyani International ile Domino’s Pizza operatörü Jubilant FoodWorks’un da üzerinde baskı yaptığını bildirdi.

2023 yılının başlarından itibaren Hindistan’daki küresel zincir restoranlar yüksek enflasyon sebebiyle isteğe bağlı harcamaları kısan tüketicileri çekmek için daha ucuz teklifli ürünler sundu. Restaurant Brands Asia da tüketiciye, 99 rupiden (1,20 dolar) başlayan yeni yemek seçeneklerini yöneltti.

Yeni lansman ve şirketin son 12 ayda ana franchise haklarına sahip olduğu Hindistan ile Endonezya’da onlarca yeni restoran açma hamlesinin yardımıyla operasyonlardan elde edilen gelir yüzde 25 artışla 6,11 milyar rupiye çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu