Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bundesbank Başkanı Aralık Ayı Enflasyon Tahminini Açıkladı

Bundesbank Başkanı Nagel, ECB'nin en son aldığı faiz kararından sonra konuya yönelik açıklama yaparken Aralık ayı için enflasyon tahmininde bulundu.
Bundesbank Başkanı Aralık Ayı Enflasyon Tahminini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, bir radyoya verdiği demeçte Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz oranlarına yönelik değerlendirmede bulundu.

Nagel, tüketici fiyatlarındaki mevcut durum bu seyirde olursa ECB’nin faiz oranlarını artırmaya devam etmesinin gerekeceğini aktardı. ECB’nin birkaç gün önce aldığı faiz kararının açık bir işaret olduğunu söyledi. Enflasyon tablosu aynı kalırsa daha net adımların atılması gerektiğini aktardı. Bankanın verilere bağımlı olduğunu ekledi.

Enflasyon Aralık’ta Yüzde 10’nun Üzerine Çıkabilir

Nagel, enflasyonun Aralık ayında yüzde 10’dan fazla zirve yapabileceğini vurguladı. 2023’te enflasyon tablosunun bir miktar zayıflamasının muhtemel olduğunu belirtti.

Sorunun enflasyon gelişimini tekrar kontrol altına almak olduğunu belirten Nagel, bu durumun ECB konseyinin ortak amacı olduğunu söyledi.

Bundesbank Başkanı, ekonominin 2022’nin ikinci yarısında durabileceğini ve hatta daralabileceğini öngördü.
Kuru bir dönemin üstesinden gelinmesinin gerekebileceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmelerin hemen öncesinde ECB politika yapıcılarının, Ekim’in başlarında bilanço küçültme görüşmelerini başlatmayı kabul ettikleri açıklandı. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası’nın bilançosunun küçülmesini sağlayacak olan ve niceliksel sıkılaştırma olarak önerilen değişikliğin 2023’ün ilk çeyreğinde yürürlüğe girebileceği aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.