Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bundesbank Alman Ekonomisi için 3. Çeyrekte Daralma Bekliyor

Bundesbank, tüketici toparlanmasının gecikmesi sebebiyle ülke ekonomisinde 3. çeyrekte daralma beklediğini açıkladı. Detaylar haberde;
Bundesbank Alman Ekonomisi için 3. Çeyrekte Daralma Bekliyor
Yorum

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) bugün yayımladığı Eylül ayı ekonomi raporunda, sanayinin durgun olması ve özel tüketimin büyümeye zayıf katkı sunması sebebiyle ülke ekonomisinin üçüncü çeyrekte daralacağını öngördü.

Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip olan Almanya, 2023’ün başında kısa süreli durgunluk yaşadı. İkinci çeyrekte ise sabit bir büyüme kaydetti. Böylece mevcut dönemde de daralmanın olması durumunda negatif ve sabit büyümenin olduğu art arda dört çeyrek anlamına gelecek.

Raporda, tüketici kısıtlamasına ek olarak sanayinin artan zayıflığının da ekonomik performans üzerinde baskı yarattığına işaret edildi.

Finansman maliyetlerindeki bu artışın yanı sıra ülkenin hayati ve geniş sanayi sektörü için azalan sipariş alımının da büyümeyi olumsuz yönde etkileyeceğini ileri sürerek şöyle devam etti;

“Gelen siparişlerdeki düşük ve devam eden düşüş ve azalan sipariş birikimi, endüstriyel üretim üzerinde giderek daha fazla etki yaratıyor.”

Londra merkezli haber ajansı Reuters piyasa ekonomistlerinin, Almanya’nın ihracata büyük oranda maruz kalan endüstrisinin özellikle Çin’den gelen zayıf talepten ağır darbe aldığını söylediğini bildirdi. Ekonomistler, toparlanma beklentilerinin zayıf olmaya devam ettiğini de savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu