Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Buğday Fiyatlarında Karadeniz Anlaşması Düşüşü Derinleşti

Karadeniz tahıl anlaşmasının uzatılması, ihracat ve kıtlık endişelerini azaltırken buğday fiyatları bugün 3 ayın en düşük seviyesine geriledi.
Buğday Fiyatlarında Karadeniz Anlaşması Düşüşü Derinleşti
Yorum

Karadeniz tahıl koridoru anlaşmasında yeniden uzlaşmaya varılmasıyla düşüşe geçen buğday fiyatları, bugün daha da geriledi. 7,85 dolarla 3 ayın en zayıf seviyesini kaydeden emtia ürünü için seyir, anlaşmanın 4 ay daha uzatılmasından kaynaklandı.

Geçen hafta yaşanan tahıl koridoru gelişmeleriyle aşağı yönlü harekete başlayan buğday, dün 7,9 dolarla kapanış yaptıktan sonra bugüne yatay başladı. Öğleden sonra sert düşüşe geçerek 7,85 dolara kadar indi ve Ağustos sonundan bu yana en zayıf seviyesini denedi.

Bu yıl Mart’ta 13,6 dolar ile 14 yılın yükseğine çıkan buğday fiyatları, son verilere göre tüm göstergelerde negatife döndü.
Buğday Fiyatları 3 Ayın Düşük
Kaynak: piyasa.paratic.com

Bir haftada yüzde 3,5 değer kaybederken bir ayda yüzde 6 ve bir yılda yüzde 8 kaybetti.

Chicago borsasında işlem gören buğday vadeli işlemlerindeki düşüş, Rusya’nın Karadeniz’de Ukrayna tahılı taşıyan gemiler için bir ticaret koridoru garanti eden Birleşmiş Milletler aracılığındaki anlaşmayı dört ay uzatmayı kabul etmesiyle yönlendiriliyor.

Gelişme, geçen hafta ilk olarak Rusya, daha sonra da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyuruldu.

Erdoğan ilgili açıklamasında, “Anlaşmanın uzatılması iradesini ortaya koyan Birleşmiş Milletler’e, Genel Sekreter Sayın Guterres’e, Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin’e ve Ukrayna Devlet Başkanı Sayın Zelenski’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu