Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Buğday Fiyatları Putin’in Açıklamalarıyla Yüzde 4 Yükseldi

Putin, Ukrayna tahılının dar gelirli ülkelere ulaşmadığını söyledi. Konuşmasının ardından buğday fiyatları fırladı.
Buğday Fiyatları Putin’in Açıklamalarıyla Yüzde 4 Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Doğu Ekonomi Forumu’nda yaptığı konuşmada, Batı’nın ülkesine yönelik uyguladığı yaptırımları eleştirerek, dünya için bir tehlike olduğunu söyledi. Tahıl koridoru konusunda eleştiri yapmasının ardından ise buğday fiyatları sert sıçradı.

Buğday fiyatları bu gelişmenin ardından hızlı bir yükseliş göstererek, yüzde 4’ten fazla arttı. Chicago buğday vadelileri TSİ 16.22’de yüzde 3,73 artışla 847,4 dolardan işlem görüyor.

Putin ayrıca “Eğer çıkarlarımıza aykırı olursa petrol, doğalgaz veya kömür, hiçbir şey göndermeyiz” diyerek, G7 ülkelerinin aldığı tavan fiyat uygulamasına da tepki gösterdi. Bu sözlerinin ardından petrolde sert düşüş oldu.

Buğday Fiyatlarındaki Yıllık Artış Yüzde 18

Buğday Fiyatlarındaki Yıllık Artış Yüzde 18
Kaynak: Paratic Piyasalar

Putin, bugün yaptığı açıklamada Ukrayna tahılının büyük oranda Avrupa’ya teslim edildiğini ve dar gelirli ülkelere ihraç edilmediğini söyledi.

Ukrayna tahılının sevkiyatı konusunda rotanın değişmesi gerektiğini ve bu hususun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşülebileceğini belirtti. İşte bu açıklamaların ardından buğday vadelileri keskin bir artış kaydetti. Buşel fiyatı 8,53 doları aşarak, Haziran ayındaki seviyeye yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Saat 16.00 itibarıyla yüzde 4,13 artıda, 851 dolardan işlem gören kontrat fiyatı ise gün içinde 853 doları aştı.

Fiyatların dönemsel değişimlerine bakıldığında haftalık bazda yüzde 1,74, aylık yüzde 8,28 ve yıllık yüzde 17,63 seviyesinde.

Ukrayna’nın Tahıl İhracatı Anlaşma Etkisiyle Toparlanıyor

Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in (BM) arabulucu olması ile Temmuz ayında Rusya ve Ukrayna’nın da yer aldığı bir tahıl koridoru anlaşması imzalandı.

Hemen arkasından kurulan koordinasyon merkezinin koyduğu kurallara bağlı kalarak, Ukrayna limanından tahıl sevkiyatı başladı.

Verilere göre 1 Temmuz’da başlayan sezonda ihraç edilen tahıl miktarı 2,99 milyon oldu. Bu miktar geçen seneye göre yüzde 52’ye yakın daha az olsa da anlaşma sayesinde toparlanmaya başladı.

BM verileri Ağustos başından bu yana 2 milyon tondan fazla tahılın Ukrayna’dan ihraç edildiğini bildirirken, Rusya’nın kendi buğdayının ihracatında yüzde 22 düşüş olduğunu ortaya koydu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.