Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Buğday Fiyatları Hindistan’ın Sürpriz Kararıyla Rekora Yaklaştı

Önde gelen buğday ihracatçılarından Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşla sert yükselen buğday fiyatları, bu kez Hindistan etkisiyle hareketlendi. Nedeni ve son durum haberde;
Buğday Fiyatları Hindistan’ın Sürpriz Kararıyla Rekora Yaklaştı
HABER GİRİŞ

Savaş sırasında 13,6 dolara kadar çıkarak tarihi seviyelerini gören emtia ürünü, bugün yüzde 5’e yakın yükselişle Mart başındaki 14 yılın rekorunun ardından en yükseği kaydetti. Chicago borsasında işlem gören buğday vadeli işlemleri 12,5 doları test ederken haftalık kazancını yüzde 13’e yaklaştırdı.

Yazım sırasında yüzde 4’ün üzerinde artıda fiyatlanan buğdayın gün içi hareket aralığı 12,2-12,5 dolar oldu. Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle küresel arz kesintisine yönelik endişelerin yarattığı yukarı yönlü baskıyla buğday fiyatları bir yılda yüzde 74 artış kaydetti.

Buğday Vadelileri Yükseliş
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Buğday Fiyatlarında Sert Yükseliş Hindistan’ın Beklenmedik İhracat Yasağı

Buğday fiyatlarındaki sert yükseliş, Asya devlerinden Hindistan’ın ihracat yasaklaması ile yönlendirildi. Hindistan’ın buğday ihracatını askıya aldığını açıklamasının ardından fiyatlar, 2008 krizi sonrası görülen rekora yaklaştı.

Hareket, artan küresel buğday fiyatları, Hint mahsullerini dünya pazarında daha rekabetçi hale getirdiğinden yerel gıda güvenliğini garanti altına almak için yapıldı ki kısa süre önce Türkiye de bir ilkle Hindistan’dan buğday ithal etti.

Dünyanın en büyük ikinci buğday üreticisi olan Hindistan, sıcak bir hava dalgasının mahsulü etkilemesinin ardından tüm ihracatı yasakladı.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna’dan gelen arz kayıplarının küresel pazarda fiyatları yukarı çekmesinin ardından ülke daha önce buğdayı daha yüksek ihracat için itici güç olarak gösterdiğinden duyuru pazar için büyük bir sürpriz oldu.

Son haftalarda, Hindistan’ın büyük bölümlerinde şiddetli bir sıcak hava dalgası ülke için arz riskleri yarattı. 2022/23 için üretim tahminleri yakın zamanda aşağı revize edilirken bu durum yönetimi sert önlemler almaya zorladı.

Yapılan açıklamaya göre Hindistan, komşu ülkelere bir miktar buğday göndermeye devam edecek, ancak bu hükümet onayına tabi tutulacak. Aynı zamanda gereksinimlerle bulunabilirliğe bağlı olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın