Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Hindistan’dan Buğday İthalatıyla Bir İlke İmza Attı!

Türkiye tarihinde ilk kez Hindistan’dan buğday ithal etti. Yurt içi gündemde büyük yer tutan ve eleştirel yorumların hedefi olan haberin detayları altta…
Türkiye Hindistan’dan Buğday İthalatıyla Bir İlke İmza Attı!
HABER GİRİŞ

Liradaki değer kaybı devam ederken ve Türkiye gelişmekte olan piyasalar içinde en yüksek riskliler arasında gösterilen ekonomiye ilişkin endişeler artıyor. Yurt içi üretici ve tüketici fiyatları tarihi seviyelerde yükselişi sürdürürken Türkiye’de üretim düşüyor.

Bugün ülke gündeminde büyük yer tutan Hindistan’dan buğday ithalatı yapılması da endişeleri körükledi. Twitter’da habere ilişkin eleştirel yorumlar öne çıktı.

Tarihçi ve yazar Sinan Meydan, Hindistan’dan buğday ithalatına ilişkin şöyle paylaşımda bulundu:
Hindistan Buğday İthalatı Tepki
KAYNAK: Twitter

Ekonomist ve gazeteci Cem Seymen de konuyla ilgili olarak; “Çiftçilikten para kazanamayan üretici yeterli destek alamayınca kentlere akın etti yıllarca. Köylerimiz artık boş. Üretim maliyetleri yüksek. Sonuç bu. Yazık.” ifadeleriyle yorum yaptı.

Haberin detaylarına bakıldığında ise Türkiye’nin buğday ithalatıyla bir ilk imza atan Mısır’a katıldığı görüldü.

Hindistan’ın günlük gazetesi The Economic Times tarafından aktarılan bilgilere göre Türkiye ilk kez Hindistan’dan buğday ithalatı için sipariş verdi. Haberde bunun Hindistan’daki çiftçilere fayda sağlayacak olsa da son haftalarda zaten yüzde 15’e varan artış gösteren ülkedeki buğday fiyatlarını daha da yukarı çekeceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle başlıca buğday üreticilerinden Ukrayna’dan yapılan ihracatın durma noktasına gelmesiyle Hindistan buğdayının küresel piyasalarda talep görmesi fiyatların yükselmesine neden oldu.

Ukrayna, dünyadaki yüksek kaliteli buğdayın yaklaşık beşte birini ve tamamının yüzde 7’si için üretici konumundayken buğday fiyatları savaş zarfında sert yükseliş kaydetti. Öyle ki Chicago borsasında işlem gören buğday vadeli işlemleri Mart ayı başlarında 2008’den bu yana kile başına ilk kez 13 doların üzerine çıktı.

Türkiye, Hindistan’dan buğdayı ülkedeki tarımsal ürünler için çevrimiçi bir ticaret platformu olan Ulusal Tarım Pazarı veya Enam’dan satın aldı. Hindistan’da bakanlık kaynakları, Türkiye’nin geçen hafta Hindistan’ın buğdayını ithal etmeyi kabul ettiğini söyledi. Mısır, İsrail, Umman, Nijerya ve Güney Afrika dahil olmak üzere birçok ülke buğday ithalatı için Hindistan’a halihazırda yaklaşırken haberde ülkenin artan üretimi vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın